Modernist iktisat anlayışı ve eleştirisi: Deirdre N. Mccloskey ve retorik yaklaşımı
The modernist perspective of economics and its critique: Deirdre N. Mccloskey and rhetorical approach
  1. Tez No: 262081
  2. Yazar: KAMURAN AKSÜT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, iktisat yönteminde genel kabul gören yöntem olan pozitivizme karşı bir eleştiri olarak, McCloskey' nin geliştirdiği retorik yaklaşımı incelenmiştir. Bu anlamda, pozitivizmin tarihsel kökenlerine inilmiş ve pozitivizmin modernizmle bağlantısı kurulmuştur. Modernizmin şekillendirdiği, bilme/ algılama statüleriyle modern bilim arasındaki bağlantılar açıklanmıştır. Modern bilim anlayışıyla şekillenen bir yöntem olarak, pozitivizm incelenmiştir. 1950' li yıllarda sorgulanan, mantıksal pozitivizm ve Karl Popper' ın yanlışlamacılık yöntemlerini kapsayan pozitivist yöntemin, iktisat disiplini üzerine etkileri açıklanmıştır. Buradan hareketle, McCloskey' nin iktisat yönteminde benimsenen görüş olan pozitivizme ya da kendi deyimiyle, modernist iktisada karşı geliştirdiği eleştiriler incelenmiştir. McCloskey, pozitivizmin iktisat disiplininin gerçek dünyayla olan bağını kopardığını göstermiş, özellikle iktisadın formelleşmesinin, iktisadı soyut bir bilim haline getirdiğini belirtmiştir. Diğer taraftan, iktisatçıların araştırmalarında kullandıkları edebi argümanlara dikkat çekerek, matematiksel argümanların yanında edebi argümanların da çokça kullanıldığını göstermiştir. Buradan hareketle, metodolojinin ilkelerinden çok iktisatçıların ne yaptıklarıyla ilgilenilmesi gerektiğini savunmuştur. McCloskey' ye göre önemli olan, iktisatçıların birbirlerini ikna etmek için, retoriğin araçlarını kullandıklarını görmeleridir. İktisatçılar birbirlerini ikna etmeye çalıştıklarının farkına varırlarsa, daha dürüst/ erdemli bir tartışma/ konuşma geleneği yaratabileceklerdir. Bilimin ilerlemesi ise, bu şekilde bir tartışma/ konuşma ortamı yaratılabildiği müddetçe mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
This study examines McCloskey? s rhetorical approach which is a criticism against positivism a method which is generally accepted in the economic methodology. In this sense, the study describes the story of positivism and examines the relationship between modernism and positivism. The connections are described between modern science and the status of knowledge and perception which are shaped by modernism. The positivism is examined as a method which is formed with the perspective of modern science. The positivist method including methods of logical positivism and Karl Popper? s falsification was interrogated in 1950s is examined in terms of its effects on discipline of economics. In this hence, McCloskey?s criticisms against positivism as received view of economic methodology or with her own words ?modernist economics? are examined. McCloskey?s work shows that, positivism breaks relationships between economics and the real world and she especially points out that the formalism of economics makes economics as a discrete science. On the other hand, she points out that economists use literary argument in their researches. So she shows that economists use literary arguments as well as mathematical arguments. In this hence, she defends that, we should deal with what economists are doing rather than principles of methodology. According to McCloskey, it is important to see that economists use arguments of rhetoric to persuade each other. If economists realize that they are trying to persuade each other they may conceive more honesty/ virtuous way of discussion/ conversation. The scientific progress can be possible as long as this discussion/ conversation platform is created.