İlköğretim 7. sınıf öğrencilerinin matematik başarıları, bilişüstü stratejileri, düşünme stilleri ve matematik öz kavramları arasındaki ilişkiler
The relationships between middle school seventh grade students? mathematics achievement, metacognitive strategies, thinking styles and mathematics self-concept
- Tez No: 262083
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVAL FER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu araştırmada ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin matematik başarıları, bilişüstü stratejileri, düşünme stilleri ve matematik öz kavramları arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul ili Beşiktaş ilçesindeki yedi devlet ilköğretim okulundan 280 ilköğretim 7. sınıf öğrencisi katılmıştır. Betimsel araştırma kapsamında tarama modeli uygulanan çalışmanın birinci alt problemi ile ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin matematik başarıları, bilişüstü stratejileri, düşünme stilleri ve matematik öz kavramları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak ve bu değişkenler arasındaki yordayıcı ve açıklayıcı ilişkilerin model olup olamayacağını test etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın ikinci alt problemi ile düşünme stilleri ve matematik öz kavramı puanlarının matematik başarı kategorilerine göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini test etmek amaçlanmıştır. Araştırmanın üçüncü alt problemi ile ise öğretim yılının düşünme stilleri, matematik öz kavramı, bilişüstü stratejiler ve matematik başarısı üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığını test etmek amaçlanmıştır. Araştırmada, öğrencilerin matematik öz kavramlarını belirlemek için Marsh (1992) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Öz Kavram Anketi?, düşünme stillerini belirlemek için Sternberg ve Wagner (1992) tarafından geliştirilen ve Fer (2005) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Düşünme Stilleri Envanteri? ve bilişüstü strateji kullanımlarını belirlemek için Schraw ve Dennison (1994) tarafından geliştirilen ve araştırmacı tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Bilişüstü Farkındalık Envanteri? kullanılmıştır. Öğrencilerin matematik başarısı ise araştırmacı tarafından geliştirilen ?Matematik Başarı Testi? ile ölçülmüştür. Birinci alt problem bulguları sadece düşünme stilleri ve matematik öz kavramının matematik başarısında anlamlı yordayıcılar olduğunu ortaya koymuştur. Buna karşın, bilişüstü stratejilerin matematik başarısını anlamlı yordamadığı bulgusuna ulaşılmıştır. Düşünme stilleri ve matematik öz kavramının matematik başarısındaki varyansın yüzde 52'sini açıkladığı bulgusuna ulaşılmıştır. İkinci alt probleme yönelik bulgulara göre ise öğrencilerin matematik başarısı arttıkça yasayapıcı ve yürütmeci düşünme stilleri ile matematik öz kavramı puanları artmış, buna karşın yargılayıcı düşünme stili puanları değişmemiştir. Araştırmanın üçüncü alt problemine göre öğretim yılı sonunda yasayapıcı düşünme stili ile matematik başarı puanlarının arttığı, matematik öz kavramı puanlarının ise azaldığı bulgusuna ulaşılmıştır. Buna karşın öğretim yılının yürütmeci ve yargılayıcı düşünme stilleri ile bilişüstü stratejiler üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between middle school seventh grade students? mathematics achievement, metacognitive strategies, thinking styles and mathematics self concept was examined. The subjects participated in this study were 280 middle school seventh grade students from seven schools in Beşiktaş in İstanbul. In this study, descriptive research design was used. At the first sub-problem it was aimed to explain and predict the relationships between middle school seventh grade students? mathematics achievement, metacognitive strategies, thinking styles and mathematics self concept, and to test whether the predictable and descriptive relationships between those variables can construct a model. In the second sub-problem of the study, it was aimed to test if thinking styles and mathematics self concept have significant difference according to mathematics achievement categories. In the third sub-problem of the study, it was aimed to test the existence of a significant effect of academic year on thinking styles, mathematics self-concept, metacognitive strategies and mathematics achievement. In this study, to reveal students? mathematics self-concept ?Self-Description Questionnaire-I? developed by Marsh (1992) and adapted into Turkish by the researcher was used. For the assessment of thinking styles ?Thinking Styles Inventory? developed by Sternberg and Wagner (1992) and adapted into Turkish by Fer (2005) was used. Students? metacognitive strategies was measured by ?Metacognitive Awareness Inventory? developed by Schraw and Dennison (1994) and adapted into Turkish by the researcher. For the achievement in mathematics ?Mathematics Achievement Test? developed by the researcher was given to the students. In terms of the first sub-problem the findings indicated that only thinking styles and mathematics self concept has significant importance in predicting on mathematics achievement. Whereas metacognitive strategies did not have significant direct effects on mathematics achievement. It was concluded that thinking styles and mathematics self concept explains 52 percent of the variance on mathematics achievement. For the second sub-problem, the results demonstrated that according to mathematics achievement categories legistlative and executive thinking styles and mathematics self concepts increased with high achievement, but judicial thinking style didn?t changed. According to the third sub-problem of this study, it was found that, legistlative thinking styles and mathematics achievement increased, but mathematics self concept decreased at the end of the academic year. Besides, it was pointed out that academic year was not meaningfully effective on executive and judicial thinking styles, and metacognitive strategies.