Otomotiv sektöründe veri zarflama analizi ile finansal etkinlik ölçümü
Assessing financial efficiency in the automotive industry using data envelopment analysis
  1. Tez No: 262088
  2. Yazar: ÇAĞATAY BİÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ÖZTAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Türkiye Otomotiv Sektöründe, motorlu taşıt üretimi yapan firmaların finansal etkinliklerinin incelenmesidir. Çalışmada, finansal yönden etkin olan ve olmayan firmalar belirlenmiş; etkin olmayan firmalara da, etkin çalışabilmeleri için kendilerine referans olan etkin firmalar yardımıyla hedef değerler belirlenmiştir. Ayrıca, finansal etkinlik düzeyinin, bazı finansal oranlarla ve firmanın sermaye yapısıyla (yerli-yabancı) ilişkisi incelenmiştir. Genel olarak otomotiv sektörü, içinde bulunduğu ekonomilerde, en büyük ciro, kar ve istihdam seviyelerine sahip, ülke ekonomisine en çok katkıyı sağlayan ve aynı zamanda kriz dönemlerinde çok fazla kırılgan olan sektörlerden biri olduğundan, bu çalışma için seçilmiştir. Analiz yöntemi olarak, sektörün yapısına uygun olan, çok girdili ve çok çıktılı sistemleri karşılaştırma imkânı sunan Veri Zarflama Analizi seçilmiştir. VZA, seçilen girdilerin ve çıktıların birimlerinden bağımsız olarak etkinlik analizi yapmakta; oluşturduğu referans kümeleri sayesinde etkin olmayan firmalara da hedef değerler belirlemektedir. Uygulamada girdi olarak: Özsermaye, Toplam Aktif ve İstihdam; çıktı olarak: Ciro, Net Kar ve İhracat rakamları seçilmiştir. Çalışma sonucunda, analize dahil edilen on firmanın beş tanesinin finansal yönden etkin olduğu, diğerlerinin ise değişik seviyelerde etkin olmadıkları sonucuna ulaşılmıştır. Firmaların etkinlik seviyelerinin, çeşitli finansal oranlarla ilişkisi yorumlanmış; sermaye yapısıyla ise bir ilişkisi olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is analyze to financial efficiency of companies which produce motor vehicle in Turkish Automotive Industry. In this study, efficient and non-efficient companies was designated and target values was designated to non-efficient companies via reference clusters that include efficient companies. Also, relation of financial efficiency, financial ratios and the form of capital (domestic-foreign) were analyzed. For the efficiency analysis, we choose the automotive industry because, this industry generally, has the biggest turnover, profit and employement rates and provides the biggest benefit to the economy. At the same time, this industry is very fragile, expecially in the crisis periods. As a method of the analysis, Data Envelopment Analysis that convenient to texture of automotive industry, was choosen. DEA gives an opportunity to compare systems which have lots of inputs and outputs, also DEA does efficiency analysis as unreliant from type of the inputs and outputs. In addition, the method makes reference clusters that, designate the target values, to non-efficient companies. In this study, equity, total assets and employment are designated as inputs; turnover, profit and exportation are designated as outputs. End of the study, five of ten desicion making units were found efficient at the finacial perspective. Other five DMU were found non-efficient with different degrees. The relationship between efficiency values and some financial ratios, was interpreted. In addition there was not found a realtion between the form of capital and efficiency.