İşletmelerde stratejik bütçeleme ve bir uygulama örneği
Strategic budgeting in companies and one case study
- Tez No: 262089
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH DURER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Günümüz işletmelerinin kalite ve etkinlik arayışı, yöneticileri fonksiyonlar bazında düşünmek yerine, süreçler bazında düşünmeye zorlamaktadır. Çevresel faktörlerde gerçekleşen değişiklikler ve beraberindeki sorumluluklar da mevcut bütçeleme anlayışında yer bulamamaktadır. Geleneksel bütçeleme sisteminin, finansal boyutu dışında zaman boyutu incelendiğinde, geleceğe yönelik dar vizyona sahip olduğu ve mevcut gelişmeleri engellediği görülmektedir. Zaman kaybına neden olan bu süreç, katma değer yaratmayan bir sonucu da beraberinde getirmektedir.Geleneksel bütçeleme yaklaşımını uygulayan işletmelerde bütçe ile strateji arasında bir ilişki kurulamamıştır. Bunun için de alt düzeydeki çalışanlar, stratejik bütçeleme çalışmalarının işletme üzerindeki etkisini kavrayamamaktadır. Bütçeleme sürecini strateji ile bütünleştiren yaklaşım ?stratejik bütçeleme? kavramıdır.Bütçeleme ile stratejik bütçeleme arasındaki bağlantıyı sağlayan bazı yaklaşımlar geliştirilmiştir. Uffe Andersen ve arkadaşlarının stratejik bütçeleme için finansal oranlar yoluyla ileriye yönelik bir yaklaşım geliştirdikleri görülmektedir. Burada amaç işletmenin aynı finansal durumunu devam ettirebilmesidir. Varlıkların özsermayeye oranının devam ettirilebilmesi için gelecekte varlıklara yapılması gereken yatırımlar, ya da bunlarda yapılması gereken değişiklikler üzerine odaklanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Companies are forced to think process basis instead of functional because of the quality and efficiency search in today?s world. Changes in both environmental factors and its responsibilities don?t exist in budgeting processes. When the traditional budgeting system will be analyzed with time factor, except financial issues, it?s clear that budgeting system has no vision for the future and it prevents the development of the companies. This process brings about time loss and causes non-added value in conclusion.There?s no relationship between budgeting and strategy in companies which are using traditional budgeting system. Therefore, the lower level workers can?t understand the affect of strategic budgeting system on the companies. ?Strategic budgeting? approach composes the budgeting processes with the strategy.Some approaches were developed to make the connection between budgeting and strategic budgeting. Uffe Andersen and his friends made a model for strategic budgeting which depends on financial ratios for the future. The goal of this model is to continue of financial stability for the coming years. It will be focused on the investments to have the ratio continuity of assets to equity.