Genetik algoritmalarda atama problemi ve buna yönelik bir uygulama
Solving assignment problem with using genetic algorithm
- Tez No: 262090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRİ BARAÇLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yapay zeka teknolojilerinin hızla gelişim gösterdiği günümüzde çözülmesi zor karmaşık problemlerin çözümünde yapay zeka algoritmalarının bir türü olan genetik algoritmalardan yararlanılmaktadır. Genetik algoritmaların uygulandığı birçok problem söz konusudur. Bunlardan biri de atama problemidir.İşletmelerde bir işe birey bazında en uygun atama yapılabilmesi problem teşkil etmektedir. Bu noktada doğrusal programlama modelleri kullanılarak da atama problemleri çözülebilmektedir. Ancak çözümü zor ve karmaşık problemlerde doğrusal programlama modelleri yetersiz kalmakta bunun yerine yapay zeka algoritmalarının bir kolu olan genetik algoritmalardan faydalanılmaktadır.Bu çalışmada genetik algoritmalarda atama problemlerinin çözüm şekli araştırılmış ve bir uygulama olarak eğitim kurumunun bir derse öğretmen ve sınıf ataması genetik algoritmalar kullanılarak problemin çözümüne ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays artificial intelligence tecnology improves. So the problem which solving difficult can solve with genetic algorithm which is the part of artificial technology. There is so many problem which can solve with genetic algorithm . One of the these problems are assignment problem.İn companies , there is a problem which can describe like that a job assigns the convinent person. These assignment can solve with linear programming method. But problem , which is solving difficult , linear programming method is inadequate . This time genetic algorithm can use.İn this study , solving assignment problem with genetic algorithm is searched. İn practice in an education corporation , assinging an lesson to a teacher and a class problem try to solve with genetic algorithm