Brechtçi film teorisine dayanan kurmaca bir interaktif film yöntemi önerisi
Specifications of an interactive fiction film method based on Brechtian film theory
- Tez No: 262101
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kurmaca interaktif filmler, normalde fiziksel olarak pasif olan sinema izleyicisineaktif olma ve belirli konularda seçim yapma şansı tanımaktadırlar. Sayısalteknolojideki son gelişmeler izleyicilere, filmlerde dil seçme ve kamera açısı seçmegibi düşük düzeyli interaktivitelerin ötesinde, filmlerin hikayesini interaktif olarakkurma şansı da sunmaktadır. Bu tez çalışmasının temel amacı, izleyicilerin hikayekurma aşamasında yaratıcı katkısını değerlendirebilen ve kurmaca filmlerdekibaşarıyı interaktif filmlerde de devam ettirebilecek bir interaktif film modeliönermektir. Ne var ki, mevcut interaktif film çalışmaları dramatik anlatı ileinteraktivite arasında var olan çelişkiyi çözme konusunda başarılı olamamışlardır.Dramatik anlatılar kendi yapısal özellikleri ve izleyicilerin kahramanlarla kurduklarıilişki nedeniyle interaktif filmler için uygun yapılar sunmamaktadırlar. Diğertaraftan, Brechtçi filmler hem neden-sonuç ilişkileri gevşek olan epizotlardanoluşmaları, hem de bu filmlerde izleyicilerin kahramanlara daha mesafeliyaklaşmaları, onları interaktif filmler için çok uygun yapılar olarak ortayaçıkarmaktadır.Bu tez çalışmasının en önemli çıktısı, Brechtçi film teorisine dayanan kurmaca birinteraktif film modeli önerisidir. Bu model tek bir izleyicinin interaktif eylemdebulunacağı bir yapı öngörmektedir. Önerilen interaktif film modeli, kapsamlı birliteratür araştırması ve karşılaştırmalı bir irdeleme sonucunda yapılan bazı kabullerüzerine oluşturulmuştur. Yapılan literatür araştırması sırasında, mekansal kurguönerilerinin interaktif filmler için çok uygun bir yapı sundukları görülmüştür.İnteraktif film modelinin temel özellikleri belirlendikten sonra, kuramın pratiğedönüşüp dönüşmediğini anlamak ve bu dönüşüm sürecinin sunacağı ipuçlarınıtoplamak için bir prototip önerisi hazırlanmıştır. Son olarak, önerilen model vehazırlanan prototip değerlendirilerek, Brechtçi film teorisine dayanan başarılı birinteraktif film modeli kurmanın mümkün olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Normally, interactive fiction films allow passive cinema audience to become activeand have chance to make some selections. Recent developments of digitaltechnologies present to viewers not only some low scale interactivity like languageselection and camera angle selection, but opportunity to set up the story of filmsinteractively. The main goal of this study is to propose an interactive film method,transferring the creative contribution of the audience during the process of storyconstruction and maintaining the success of the fiction film in interactive forms.However the interactive film projects have mainly struggled to resolve thecontradiction between dramatic structure and interaction. Because of their structuralspecifications and relations with the audience, dramatic narratives do not presentappropriate structures for interactive films. On the other hand, Brechtian films,having episodes bound in a loose cause and effect chain, and the distance betweenthe audience and the protagonists in these films makes them structurally veryappropriate for interactive films.Tha main outcome of this study is a proposal of an interactive fiction film methodbased on the Brechtian film theory. This model is aiming an interactive structure forone-single viewer. The interactive film model is based on the results of an extensiveliterature review and comparative examination. During the literature review it hasbeen seen that spatial presentations are structurally very appropriate for interactivefilms. After defining the main specifications of the interactive film model, aprototype was set up in order to see if the theory has been properly transferred intopractice and to collect the results of this process. Finally, by evaluating the methodand the prototype, it is proved that it is possible to set up a successful interactive filmmodel based on the Brechtian film theory.