Uluslararası etkinliklerin destinasyonların markalaşmasına etkisi
The effect of international events on destination branding
  1. Tez No: 262127
  2. Yazar: EYLİN BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN TOPSÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Turizm, Public Relations, Tourism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Günümüz rekabetçi pazar ortamı, sadece ürün ve hizmetler için değil, aynı zamanda turizm ürünü sunan destinasyonlar için de farklılaşmayı bir gereklilik olarak ortaya koymaktadır. Destinasyonlara ilişki süreçleri kontrol eden kişi ve kurumlar, uluslararası alandaki rekabette var olabilmek ve başarılı olabilmek için bir rekabet avantajı yaratılmasının öneminin farkındadırlar. Bu rekabet avantajını yaratmanın en güçlü yollarından biri de bütünleşik pazarlama iletişimi stratejisini kullanarak destinasyon markaları yaratmaktır. Ayrıca destinasyon markalaşması alanının çok yönlü doğası içerisinde yer alan önemli uygulamalardan biri de etkinliklerdir. Pek çok araştırmacının ve uygulamacının destinasyon markalaşmasını olumlu etkileyen unsurlar olarak vurgu yaptığı uluslararası etkinliklere ilişkin gelişmiş bir literatüre rastlamak zordur. Aynı zamanda etkinliklerin destinasyon markalaşması ve marka unsurlarına etkisine ilişkin de çok az sayıda araştırma yapılmıştır. Bu doğrultuda bu tezin amacı, uluslararası etkinliklerin destinasyon markalaşması sürecine olan etkilerini ortaya koymak ve bu sayede hem akademik literatüre hem de uygulayıcılara katkı sağlayacak öneriler geliştirmektir. Tezde destinasyon olarak İzmir, uluslararası bir etkinlik olarak da İzmir Enternasyonal Fuarı seçilmiştir. Araştırma 78. İzmir Enternasyonal Fuarı katılımcıları çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırma bulguları, etkinlik kalitesinin tatmini ve tatminin de müşteri tabanlı destinasyon marka denkliğini ve boyutlarını (destinasyon marka imajı, destinasyonun algılanan kalitesi, destinasyon marka değeri, destinasyon marka sadakati) olumlu yönde etkilediğini ve müşteri tabanlı destinasyon marka denkliği ve unsurlarının yeniden ziyaret niyetini artırdığı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Competitive marketplace requires differentiation for not only consumer product companies but also for destinations offering tourism products. Destination authorities realize that competition in the international arena makes it very important to have a competitive advantage, for both survival and success. One of the strongest ways to have a competitive advantage is to create destination brands by using integrated marketing communications. One of the most important applications of the multiple nature of destination branding area are events. It is difficult to find developed literature about international events even if many researchers and practitioners have emphasized that events? positive effects on destination branding. Furthermore there is a lack of research about events effect on destination branding and its dimensions. The purpose of the thesis is to research on effects of international events on destination branding and thus, provide suggesttions for not only the academic literature but also practitioners in destination branding. Izmir has been chosen as a destination and Izmir International Fair as an international event. Research was conducted in 78th Izmir International Fair among participants. Research findings revealed that event quality has positive effect on satisfaction, and satisfaction has positive effect on customer based destination brand equity and its dimensions (destination brand image, destination perceived quality, destination brand value, destination brand loyalty) and finally customer based destination brand equity and its dimensions have positive effects on intention to visit again.