GASTRONOMİ FESTİVALLERİNİN TURİZM ÜZERİNDE ETKİSİ: YEREL EKONOMİ VE TANITIM
GASTRONOMİ FESTİVALLERİNİN TURİZM ÜZERİNDE ETKİSİ: YEREL EKONOMİ VE TANITIM
  1. Tez No: 1013763
  2. Yazar: İLKİN ALİPAŞAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, gastronomi festivallerinin turizm sektörü üzerindeki etkilerini yerel ekonomi ve destinasyon tanıtımı bağlamında sistematik bir çerçevede incelemektir. Son yıllarda gastronomi temalı etkinlikler, destinasyonların marka değerinin artırılması, turist talebinin yönlendirilmesi ve yerel girişimciliğin desteklenmesi açısından turizmin önemli bir alt alanı haline gelmiştir. Bu bağlamda gastronomi festivalleri, yalnızca mutfak kültürünün sergilenmesiyle sınırlı kalmayıp aynı zamanda kültürel mirasın korunması, yerel kimliğin güçlendirilmesi ve bölgesel kalkınmanın desteklenmesi açısından stratejik bir rol üstlenmektedir. Araştırma, sistematik literatür analizi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda, ulusal ve uluslararası veri tabanlarında yer alan ilgili akademik çalışmalar belirlenen anahtar kelimeler çerçevesinde taranmış, önceden belirlenen dahil etme ve dışlama kriterleri doğrultusunda seçilmiş ve analiz edilmiştir. Elde edilen çalışmalar, tematik analiz yaklaşımıyla değerlendirilerek gastronomi festivallerinin turizm, ekonomi ve destinasyon pazarlaması üzerindeki etkileri bütüncül bir şekilde ortaya konulmuştur. Analiz sonuçları, gastronomi festivallerinin destinasyonlara yönelik turist akışını artırdığını, yerel ekonomiye doğrudan ve dolaylı katkılar sağladığını ve özellikle hizmet sektörü ile yerel üreticilerin gelirlerinde önemli artışlar yarattığını göstermektedir. Bunun yanı sıra, bu festivallerin yerel ürünlerin tanıtımını güçlendirdiği, gastronomik mirasın görünürlüğünü artırdığı ve destinasyon imajının olumlu yönde şekillenmesine katkı sağladığı belirlenmiştir. Literatürde ayrıca gastronomi festivallerinin ziyaretçi deneyimini zenginleştirerek turistlerin destinasyona yeniden ziyaret etme niyetini artırdığına yönelik bulgular öne çıkmaktadır. Genel olarak değerlendirildiğinde, gastronomi festivallerinin yalnızca ekonomik fayda sağlayan etkinlikler olmadığı, aynı zamanda destinasyon markalaşması, kültürel diplomasi ve sürdürülebilir turizm gelişimi açısından çok boyutlu katkılar sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, gastronomi turizminin geliştirilmesi, yerel paydaşların sürece daha etkin katılımının sağlanması ve festival yönetim süreçlerinin iyileştirilmesi açısından çeşitli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to systematically examine the effects of gastronomy festivals on the tourism sector within the context of local economy and destination promotion. In recent years, gastronomy-themed events have become an important sub-sector of tourism in terms of increasing the brand value of destinations, directing tourist demand, and supporting local entrepreneurship. In this context, gastronomy festivals are not limited to showcasing culinary culture but also play a strategic role in preserving cultural heritage, strengthening local identity, and supporting regional development. The research was conducted using a systematic literature analysis method. Accordingly, relevant academic studies in national and international databases were searched within the framework of the determined keywords, selected according to predetermined inclusion and exclusion criteria, and analyzed. The obtained studies were evaluated with a thematic analysis approach, and the effects of gastronomy festivals on tourism, economy, and destination marketing were revealed holistically. The analysis results show that gastronomy festivals increase tourist flow to destinations, provide direct and indirect contributions to the local economy, and create significant increases in the incomes of the service sector and local producers in particular. In addition, it has been determined that these festivals strengthen the promotion of local products, increase the visibility of gastronomic heritage, and contribute to the positive shaping of the destination image. The literature also highlights findings suggesting that gastronomy festivals enrich the visitor experience, increasing tourists' intention to revisit the destination. Overall, it has been concluded that gastronomy festivals are not only economically beneficial events but also offer multifaceted contributions in terms of destination branding, cultural diplomacy, and sustainable tourism development. The study presents various suggestions for developing gastronomy tourism, ensuring more effective participation of local stakeholders in the process, and improving festival management processes.