Barriers to entry in the Turkish manufacturing industries
- Tez No: 26213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL KATIRCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
tezin özeti Bu çalışma Türk imalat Sanayiinde oluşan giriş engellerinin derecesini ölçmek amacıyla yapılmıştır. Birinci bölümde giriş engellerinin tanımı yapıldıktan sonra giriş engellerinin kaynakları üzerinde durulmuştur. Giriş engellerinin literatürde tanımlanan başlıca üç kaynağı bulunmaktadır; başlangıç sermayesinin yetersizliği, ürün çeşitlenmesi ve ölçek ekonomileri. Bu kaynakların yarattığı yapısal etki sonucu piyasada bulunan firmalar uzun dönemde normal üstü karlar kazanmaktadırlar. ikinci bölümde giriş engellerinin ölçümünde kullanılan bazı metodlar tanıtılmıştır. Mühendislik yöntemi haricindeki diğer metodlar, piyasaya girişin sonuçları üzerinden ölçüm yapmaktadırlar. Bunlardan başlıcaları; hayatta kalma yöntemi, karlılık yöntemi, maliyet fonksiyonu yöntemi ve bazı kişiye özel hesaplamalardır. Aynı bölümde giriş engellerinin bir göstergesi olarak kullanılan en küçük etkin üretim ölçeği ve ortalama etkin ölçekler hesaplanmış ve bunların toplam ölçeğe oranları hesaplanmıştır. Giriş engelleri göstergelerinin azalan bir sıralamaya konulması ve her bir endüstrinin yoğunlaşma oranlarıyla karşılaştırılmaları, bu iki faktörün positif bir ilişkide olduğunu da göstermiştir.üçüncü bölümde giriş engelinin Türk imalat Sanayiindeki etkilerini ölçmek üzere iki model denenmiştir. Çalışmada yalnızca endüstriyel yoğunlaşmanın giriş engelleri üzerinde Doziti-f bir etkisi olduğu ortaya çıkmış: ihracatı pozitif, "ittıa-î-at-^-e talep büyiUciügu nün-negatif cd arcik^teaİTJrnarr * etkilerinin ise oldukça zayıf olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kamu sektörünün sistem üzerindeki etkisini ölçmek amacıyla eklediğimiz kukla değişken de istatistiksel bir değer k a z a namam ıstır. ikinci' bir modelde ise endüstride karlılığı etkileyebileceğini düşün düğ ümüz faktörler regresyon analizine sokulmuştur. Teorik beklentiler doğrultusunda alınan sonuçlarda; giriş engelleri, yoğunlaşma oranı ve gelişmenin karlılığı artırırken, ihracat performansının karlılığı azalttığı tespit edilmiştir, istatistiksel değer taşımayan diğer sonuçlara göre ise ithalat oranı ve sermaye yoğunluğu ile kar marjları arasında negatif bir ilişki söz konusudur. Kamu sektörünün etkisini ölçmek üzere eklenen kukla değişken yine istatistiksel olarak değersiz kalmıştır. Sonuç bölümünde, dış ticarette kaydedilen gelişme ve yeni sermaye piyasalarının kurulmasıyla İ985 yılından bu yana giriş engellerinin nispeten azaldığı görülmüştür. Ancak Türk imalat Sanayiinde hala giriş engelleri ve haksız rekabetin.mevcut olduğu ve bu faktörlerin ortadan kaldırılması için bu amaca yönelik doğrudan politikaların belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Rekabet Kânununun Meclisten geçmesinin ise bu yönde atılabilecek büyük bir adım olduğu belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is concerned with the measure of the level of barriers to entry in the Turkish Manufacturing Industry. In Section I, I review the major sources of barriers to entry that have been discussed in the literature. There are mainly three sources of barriers to entry, namely; initial capital requirements, product differentiation, and economies of scale that lead the persistence of long-term extra-normal profits in the industries. In section II, I discuss different methods of measuring entry barriers. Except the engineering method of measurement, the alternative procedures focus on the consequences of entry They are the survivor method, profitability method, ad hoc methods, and cost functioning methodology. In the following part of the same section, I calculate the minimum and mean efficient scales of production in the A- digit manufacturing industries by the survivor method. The ratio of mean efficient scale to total scale of production that is calculated as a proxy for barriers to entry is put in descending order and it is given with their concentration ratios in order to show their positive relation in a table.In Section III, I tried to measure the consequences of barriers to entry in manufacturing industries. I tested two models for the Turkish case. One of them is about the factors affecting barriers to entry. Concentration and export ratio affect the barriers positively, on the other hand, import ratio and growth of demand affect negatively. Only concentration ratio is statistically significant in the regression analysis. I also found out that there is no difference between totally private sector and where there is public intervention for the case of barriers to entry. Second model is about the factors affecting profitability in the industries. Barriers to entry, concentration, and growth increase profits in the industry while, on the other side, export ratio, import ratio, and capital intensity reduce profits. Barriers to entry, export performance, growth and concentration ratio are statistically significant in the analysis. In the second model, there is not any effect of public intervention on profits either. In the Conclusion, I determined that barriers to entry declined since 1985 slightly, in the Turkish Manufacturing Industry, by expanding international trade and the establishments of new capital markets. Yet it is mentioned that there are still high barriers to entry and imperfect competition in most of the Turkish Manufacturing Industries and direct policies should be adopted such as a Competition Law should be appointed to organize imperfect deal of large firms.