Femininst eleştirinin ışığında D. H. Lawrence'ın eserlerinde kadın kahramanların konumu
Rereading D. H. Lawrence's the rainbow, women in love, lady chatterley's lover with a feminist approachs lover
  1. Tez No: 262142
  2. Yazar: NURSEL KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ATİLLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İngiliz Edebiyatı'nın klasikleri arasında yer alan, Gökkuşağı, Aşık Kadınlar ve Lady Chatterley'in Sevgilisi'nde, D. H. Lawrence'ın kadın karakterlerini ele alışı, feminist yazarlar tarafından eleştirilmiştir. D. H. Lawrence'ın, tartışmalara sebep olan bu eserlerinde, yayınlandıktan sonraki yıllarda, erkek üstünlüğünü savunan cinsel bir politika ortaya koyduğu öne sürülmüştür. Bu tez çalışmasında, D. H. Lawrence'ın, Gökkuşağı, Aşık Kadınlar ve Lady Chatterley'in Sevgilisi adlı romanlarında çizilen kadın karakterlerin konumunda, Jale Parla'nın da dediği gibi, ?öteki sınıflandırılması olgusunun varlığı? ve yazarın kadınlara karşıt bir tutumunun olup olmadığı sorgulanacaktır (Parla 25). Gökkuşağı, Aşık Kadınlar ve Lady Chatterley'in Sevgilisi, incelediği her metne tarihi ve toplumsal bir boyut kazandıran ve yeni yorumlar getiren feminist eleştirinin analitik ölçüleri çerçevesinde, romanların tarihsel ve toplumsal koşulları göz önünde bulundurularak yeniden incelenecektir.D. H. Lawrence'ın bu üç eserinde, feminist eleştiri geleneği ışığında metne dayalı yeniden okumalarla kadın karakterlerin konumu irdelenecektir. Gökkuşağı, Aşık Kadınlar ve Lady Chatterley'in Sevgilisi'nde, Janice H. Harris'in dediği, feminist eleştirinin militan döneminin ilk incelemelerinden sonra, uzun yıllar varlığı kabul edilen, örtük bir erkek egemen ideolojinin olup olmadığının araştırılması sırasında, Lawrence'ın mektupları ve diğer eserleri feminist eleştiri yaklaşımına uygun olarak kullanılacaktır. Öte yandan, Lawrence'ın eleştirdiği modern toplumun, kadın?erkek ilişkilerini nasıl yozlaştırdığı ve toplumda tabu olarak görülen cinselliğin bilinçli yaşanmamasının kadın ve erkek kişiliklerini ne kadar etkilediği, metne bağlı olarak ayrıca araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Feminist critics have discussed D. H. Lawrence and his novels in terms of considering his female characters, especially The Rainbow, Women in Love and Lady Chatterley?s Lover, which have been qualified as classics of English Literature. It has been claimed that D. H. Lawrence conveys a sexual politics of male supremacy through his female characters in these novels. In this study, the condition of the female characters in The Rainbow, Women in Love and Lady Chatterley?s Lover will be discussed to find out whether they have a secondary status as it is claimed or not. The Rainbow, Women in Love and Lady Chatterley?s Lover will be reevaluated considering the historical and social conditions of the novels using the systematic analysis of feminist criticism that brings up new interpretations with historical and social dimensions while rereading every text.Supplying the entire novel and reading several times over, the women?s situation in The Rainbow, Women in Love and Lady Chatterley?s Lover will be inspected through feminist methodology, as today it is accepted that by the time texts themselves have changed the reader?s mind. The aim of this study is to present an accurate picture of what Lawrence was seeking to do in his novels which have been believed to have a message of male supremacy for years. D. H. Lawrence?s letters and studies on him will be interpreted with a feminist approach while searching the writer?s point of view in his novels. It is also in the scope of this study to discuss how the corrupt society degenerated the relationships of men and women.