Winning hearts and minds: A historical perspective and operationalization of the concept
Kalpleri ve akılları kazanma: Tarihsel inceleme ve kavramın çalışma şekli
- Tez No: 262157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma, kalpleri ve akılları kazanma kavramını tarihi açıdan ele alarak günümüzde terör ile mücadeledeki uygulamasını araştırmaktadır. Literatür'ün kavramı anlama açısından eksik kaldığı düşünüldüğü için bu çalışma gerekli görülmüştür. Yapılan araştırma sonucunda kavramın sadece ayaklanma ve terör ile mücadelede uygulanmadığı tarihte din ve siyaset biliminde de yer aldığı ortaya çıkmıştır. Söz konusu çalışma, kalpleri ve akılları kazanmak kavramının kullanımındaki eksikleri beş öğe oluşturarak incelemektedir. Bahsi geçen öğelerin geçerliliği ise ikili gruplardan oluşan vaka çalışmalarıyla incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of winning hearts and minds from a historical analysis to a contemporary framework. The literature on the concept fell short of success to implement the practice of winning hearts and minds. The concept did not solely attribute to security studies but to religion and political science as well in history. Therefore, within a historical outlook, winning hearts and minds has a robust conceptualization. Moreover, this thesis attempts to formulate the components of the concept of winning hearts and minds. To analyze the components, two sets of case studies, Vietnam War and Malayan Emergency, and London attack and Madrid bombings are taken into consideration with regard to the success and failure of state policies.