Zygmunt Bauman'da bilgi/iktidar ilişkisi ve entelektüeller
The relationship of knowledge/power in Zygmunt Bauman and intellectuals
  1. Tez No: 262156
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma, Zygmunt Bauman'ın ``bilgi/iktidar'' ilişkisine ve ``entelektüel'' kavramına bakışını, modernite ve postmodernite sürecine yönelik yaklaşımıyla birlikte ele alarak açıklamayı amaçlamaktadır. Bu açıklama girişiminde, bilgi/iktidar ilişkisi ve entelektüel kategorisi tarihsel bir bağlam içerisinde açığa çıkarılmaktadır.Bu nedenle, çalışmada ilk olarak bilgi/iktidar ve entelektüel kavramlarına değinilerek, tarihsel süreçte bu kavramların nasıl bir yol izlediği açımlanacaktır.Sonrasında ise, Bauman'da modernite süreci ana hatlarıyla ele alınarak, bilgi/iktidar ilişkisi ve entelektüellerin bu süreçte ne şekilde yer aldıkları irdelenmeye çalışılacaktır. Postmodernite sürecinde ise entelektüellerin değişen konumları üzerinde durulacaktır. Bu dönemde entelektüellerin üstlendikleri yeni roller tartışılarak, bilgi/iktidar ilişkisinin sürekliliği vurgulanacaktır.Bu çalışma ayrıca, Bauman'da özgürlük kavramını da ayrıntılı olarak ele almaktadır. Bauman'dan hareketle gerçekleştirilecek bir özgürlük arayışının imkânlarını ortaya koyarak, bilgi/iktidar ilişkisinin birey üzerindeki yıkıcı etkilerini azaltmanın yolları üzerinde duracaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the view of Zygmunt Bauman that is about the relation of knowledge/power and the conception of intellectual together with his aproach about the processes of modernity and postmodernity.In this attempt of explaining, the relation of knowledge/power and intellectual categories are revealed in a historical context.For this reason, this thesis firstly mentions the concepts of knowledge/power and intellectual and then, it is analyzed how these concepts evolved in a historical process.After that, as the process of modernity in Bauman?s thought is generally argued out, the relation of knowledge/power and how the intellectuals have taken place in this process will be explicated. Intellectuals? changing positions in the process of postmodernity also emphasized. The new roles that intellectuals undertaken in this period is being discussed, then permanency of relation of knowledge/power will be emphasized.This thesis also elaborately examines the conception of freedom in Bauman?s thoughts and aims to expose the destructive effects of the relationship between knowledge and power on individuals in order to define the search for freedom which originates from Bauman.