Servomekanizmalı gerilim regülatörü ve yeni bir ayar trafosu tasarımı
Servomechanizm voltage regulator and design of new regulating transformer
  1. Tez No: 5309
  2. Yazar: ÇETİN ELMAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
SERVOMEKANIZMALI GERİLİM REGÜLATÖRÜ VE YENİ BİR AYAR TRAFOSU TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Çetin ELMAS GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Aralık 1988 OZ Servomekanizmalı gerilim regülatörlerinin en önemli kısımlarından birisi ayar trafosudur. Ayar trafosunun oto trafosu şeklinde tasarlanarak dairesel nüve üzerine sarılması, oto trafolunun hareketli ucunun daha yavaş hareket ettirilmesini zorunlu kılmaktadır. Bunun için motor mili ile ayar trof osunun hareketli ucu arasına bir dişli takımı konulması gerekir. Ayrıca, ayar gerilimi oto trafosundan elde edilirse, şebeke ve yük için ortak olan sargının kopması halinde yük uçlarında aşırı gerilim olma ihtimali vardır. Bu çalışmada, regülatörün ayar gerilimi, çekirdek tip nüveli trafonun- her iki koluna eşit olarak sarılmış sargılar üzerinde doğrusal hareket edebilen fırçaların sargı oranını değiştirmesi ile elde edilmiştir. Sonuç olarak, ayar gerilimi bu yöntemle elde edilirken dişli takımına ihtiyaç göstermeyen, yük uçlarında aşırı gerilim ihtimalini önleyen, yapımı kolay bir ayar trafosu tasarlanmış ve regülatöre uygulanmıştır. II
Özet (Çeviri)
SERVOÎ 1ECIIANIZM VOLTAGE REGULATOR AND DESIGN OF NEW REGULATING TRANSFORMER (11. Sc.Thesis) Çetin ELİ IAS GAZT UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY December 1988 ABSTRACT One of the most important parts of the servomechanizm voltage regulator is regulating transformer. Design of regulating transformer such as autotransformer, winding wound on a toroidal iron core, corbon wiper on a rotary shaft of autotransformer should have rotate slowly. Because of this, it is necassary to insert a gear box between rotating shaft of autotransformer and corbon wiper. Furthermore, if the ragulating voltage is obtained from autotransformer, there is a possibility of being a high voltage across the load when the commen winding of the autotransformer is broken out. In this study, regulating voltage of regulator is obtained from the movable corbon wiper along the windings which is change the turn ratio of the equal windings wound on the legs of the core-type iron core transformer.As a result, when the regulating voltage is obtained by using this method, a regulating transformer can be built easily has been designed and applied to a regulator which does not need any gear box and prevents a high voltage across the load. TTT