Germany and Turkestanis during the course of the World War II (1941-1945)
İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya ve Türkistanlılar (1941-1945)
- Tez No: 262159
- Danışmanlar: DR. HASAN ALİ KARASAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalısma, hususiyetle İkinci Dünya Savası esnasında Sovyet Merkezi Asya'sındayasayan halkların durumuna atıfta bulunarak, Sovyetler Birliği'ndeki milliyetler meselesitartısmalarına odaklanmaktadır. Tez, Sovyet Merkezi Asya'sının İkinci Dünya Savası'nınhemen öncesindeki tarihini ve Sovyet Ordusundaki Türkistanlı askerlerin savas esnasındakidavranıs kalıplarını incelemektedir. Bu çalısma aynı zamanda, Almanların İkinci DünyaSavası öncesinde ve sırasında Sovyetler Birliği'nin Asyalı ve Türk halklarına karsı tutumdeğisikliği çerçevesinde, Hitler Almanya'sı ve Nazi hareketine de göz atmaktadır. Nihayetçalısma, Türkistanlı Müslüman askerlerin neden Alman saflarında çarpıstığı ve bununMerkezi Asya halklarının milliyetçiliğine ne derece katkıda bulunduğu sorularına cevaparamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the debates about the nationalities issue in the Soviet Unionwith a special emphasis on the situation of the peoples living in the Soviet Central Asiaduring the World War II. The thesis traces the history of the Soviet Central Asia on the eveof the World War II and the patterns of behavior of the Turkestani soldiers in the SovietArmy during the war. This study also looks upon Hitler Germany and National Socialistmovement within a framework of the German change of attitude towards the Asiatic andTurkic peoples of the Soviet Union before and during the World War II. Finally, it tries tofind an answer to the question, why the Turkestani Muslim soldiers fought under Germanranks and to which degree this contributed to the nationalism of the Central Asian peoples.