Muhammed Sadık Solakbay ve ilmî şahsiyeti
Muhammad Sadık Solakbay and scientific personality
  1. Tez No: 262165
  2. Yazar: NERMİN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Türk İnkılap Tarihi, Biography, Religion, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalısmada, yaklasık yarım asır müftülük vazifesinde bulunan, Erzurum MüftüsüMuhammed Sadık Solakbay'ın (1881?1960) hayatı ve ilmi sahsiyeti konu edilmistir. Ülke vemillet adına önemli gelismelerin yasandığı bir dönemde müftülük vazifesinde bulunanMuhammed Sadık Efendi, vaazları ve fetvalarıyla halka rehber olmustur. Özellikle MilliMücadele yılları ve sonrası halkla devlet arasında köprü olmus ve bu bağlamda yeni devletinolusumunda önemli rol oynamıstır. Öğrenmeyi ve öğretmeyi vazife edinmis olan SadıkEfendi, hayatı boyunca bu faaliyetinden vazgeçmemis, birçok öğrenci yetistirmistir.Arastırmamız; Muhammed Sadık Efendi ile ilgili yazılı bir kaynak olmaması nedeniile hayatta olan öğrencilerinden, aile bireylerinden, onu tanıyan ve sohbetinde bulunankisilerden alınan bilgiler ve ulasılan belgelerden faydalanılarak hazırlanmıstır.
Özet (Çeviri)
This work focuses on Muhammad Sadık Solakbay (1881-1960), the mufti of Erzurumfor about half a century, specifically on his life and his scientific career. In memorable daysfor country and nation, Muhammad Sadık Efendi, as the mufti, guided the nation by hissermons and fatwas. During and after the war of independence, he had been a bridge betweenthe state and the nation, and had very significant accomplishments. Sadık Efendi devotedhimself to education, he taught many students and had been a servant for the nation.In our research, due to limitations of any written information or work;we have been limited to interviews with his students, family members and friends who hadbeen in contact with Muhammad Sadık Efendi and documents related to him from aboveinterviewees.