Muhammed Sâdık Kâşgarî Tezkire-i Azîzân inceleme-metin-dizin
Muhammed Sâdık Kâşgarî, Tezkire-i Azîzân introduction-text-index
  1. Tez No: 597616
  2. Yazar: NESRİN GEZİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNAL KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1897
Özet
Tezkire-i Azîzân, Muhammed Sâdık Kâşgarî tarafından Kaşgar Hanlarından Mirza Osman Begim'in anısına kaleme alınmıştır. Tezkire-i Azîzân (Hocalar Tarihi) adlı bu eser; XV. asrın ilk çeyreğinden XVIII. asrın ikinci yarısına kadar olan zaman aralığında Hocaların Doğu Türkistan'da siyasi faaliyetlerini, Hideyetullah Hoca'nın (Appak Hoca) Cungar Hanlığının yardımıyla tahta geçmesi ve siyasi olayları, Appak Hoca'nın evlatları ile Hoca İshak Veli evlatları ve Cungar Hanlığı arasında meydana gelen siyasi olayları ve kanlı mücadeleleri detaylı olarak kaleme almıştır. Tezkire-i Azîzân adlı eserin birçok nüshası bulunmaktadır. Bu tez hazırlanırken Oxford Bodleian Kütüphanesi'ndeki“MS. Tur d.20”kayıtlı nüsha esas alınmıştır. Asya Halkları Enstitüsü'nün Uygur El Yazmaları Bölümü'nde bulunan iki nüsha ve Oxford Bodleian Kütüphanesi'ndeki diğer nüshayı karşılaştırılarak bir metin oluşturulmuştur. Bu tez, Muhammed Sâdık Kâşgarî'nin Tezkire-i Azîzân adlı eserinin dil incelemesini, trankripsiyonlu metnini ve dizinini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Tezkire-i Azîzân was written by Muhammed Sâdık Kâşgarî in the memory of Mirza Osman Begim one of the Kaşgar Khans. This book titled Tezkire-i Azîzân (The history of the Hodjas) examines in detail the political activities of Hodjas in East Turkistan, Hideyetullah Hodja's (Appak Hodja) ascension to the throne with the help of Cungar Khanate and political events, political events and bloody struggles between the sons of Appak Hodja and Hodja İshak Veli with the Cungar Khanate. There are many copies of Tezkire-i Azîzân. While preparing this thesis,“MS. Round d.20 ”is based on the registered copy. A text was prepared by comparing two copies of the Uighur Manuscripts Department of the Institute of Asian Peoples and the other in the Oxford Bodleian Library. This thesis covers the language analysis, transcription and index of Muhammed Sâdık Kâşgarî's Tezkire-i Azîzân.