Protagoras'ın görelik anlayışı
Protagoras? concept of relativism
  1. Tez No: 262169
  2. Yazar: NEDİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM, PROF. DR. CENGİZ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Batı düsüncesinde Görelik Sorunu, belli bir tarihi ? kültürel arka plana ve biryasama pratigine sahiptir. Bu sorunun ele alınmasında öne çıkarılan düsünür;Protagoras'tır. Onun görelik anlayısı aynı zamanda onun varlık ve algı anlayısı ile deiliskilidir. Bu anlayıs döneminin felsefi ? kültürel yapısında da kendisinigöstermektedir.Görelik konusunda Protagoras'a atfedilen ve ?insan her seyin ölçüsüdür?seklinde ifade edilen söz, ona iliskin metinlerde çesitli anlamlara gelecek sekildedegerlendirilmektedir. Söz konusu metinlerde iddia edildiginin aksine Protagoras,insanın ölçüsü oldugu `her sey'le, dogayı, kültür dünyasını ve tanrısal konuları daiçine alacak ölçüde `her sey'i kastetmemektedir. Protagoras göreli olanla, insanınerdem ve yasa gibi deger ve yapıp etmelerini kasteder. Fakat Protagoras, insanın algıve kavrayısının dısında yer aldıgından dolayı tanrısal konuları içeren dinsel alanı veinsanın denetiminden ve etkisinden bagımsız oldugu için, doga ve doga olaylarınıgörelik alanına dâhil etmemistir.
Özet (Çeviri)
The Problem of relativism in Western thought has a certain historical-culturalbackground and a practice of life. The thinker that is put forward in approaching thismatter is Protagoras. His theory of relativism is also related to his theory of being andperception. This theory shows itself in culture and philosopy of his time.In related texts, the expression that is attributed to Protagoras and depicted as ?Manis the measure of all things? is being considered in various meanings. Oncontradistinction to these texts, Protagoras does not intent to say that ?all things?measured by men, comprehend the things include nature, culture world and divinesubjects. By ?being relative? Protagoras refers to human values such as virtue and lawand to actions of men. However, Protagoras does not implicate religious field whichincludes divine subjects, in the realm of relativism, because it?s beyond humanperception and comprehension. Neither does he implicate nature and natural eventswhich one also beyond human inspection and influence in the realm of relativism.