Protagoras'ın Görelik Anlayışı
Protagoras' concept of relativism
  1. Tez No: 339974
  2. Yazar: NEDİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Batı düsüncesinde Görelik Sorunu, belli bir tarihi – kültürel arka plana ve bir yasama pratigine sahiptir. Bu sorunun ele alınmasında öne çıkarılan düsünür; Protagoras'tır. Onun görelik anlayısı aynı zamanda onun varlık ve algı anlayısı ile de iliskilidir. Bu anlayıs döneminin felsefi – kültürel yapısında da kendisini göstermektedir. Görelik konusunda Protagoras'a atfedilen ve“nsan her seyin ölçüsüdür”seklinde ifade edilen söz, ona iliskin metinlerde çesitli anlamlara gelecek sekilde degerlendirilmektedir. Söz konusu metinlerde iddia edildiginin aksine Protagoras, insanın ölçüsü oldugu 'her sey'le, dogayı, kültür dünyasını ve tanrısal konuları da içine alacak ölçüde 'her sey'i kastetmemektedir. Protagoras göreli olanla, insanın erdem ve yasa gibi deger ve yapıp etmelerini kasteder. Fakat Protagoras, insanın algı ve kavrayısının dısında yer aldıgından dolayı tanrısal konuları içeren dinsel alanı ve insanın denetiminden ve etkisinden bagımsız oldugu için, doga ve doga olaylarını görelik alanına dâhil etmemistir.
Özet (Çeviri)
The Problem of relativism in Western thought has a certain historical-cultural background and a practice of life. The thinker that is put forward in approaching this matter is Protagoras. His theory of relativism is also related to his theory of being and perception. This theory shows itself in culture and philosopy of his time. In related texts, the expression that is attributed to Protagoras and depicted as“Man is the measure of all things”is being considered in various meanings. On contradistinction to these texts, Protagoras does not intent to say that“all things”measured by men, comprehend the things include nature, culture world and divine subjects. By“being relative”Protagoras refers to human values such as virtue and law and to actions of men. However, Protagoras does not implicate religious field which includes divine subjects, in the realm of relativism, because it's beyond human perception and comprehension. Neither does he implicate nature and natural events which one also beyond human inspection and influence in the realm of relativism.