Örgütsel zekanın geliştirilmesine ilişkin yapılan bir çalıştayın örgütsel zeka düzeyinin geliştirilmesine etkisi
The effects of a workshop concerned with the development of the organizational intelligence on the development of the organizational intelligence level
  1. Tez No: 262172
  2. Yazar: RAHMAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÜKRÜ ADA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Denetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu arastırmanın amacı, örgütsel zekanın gelistirilmesine yönelik yapılan birçalıstayın örgütsel zekanın gelistirilmesine etkisini belirlemektir. Bu amaçla, birilköğretim okulunun örgütsel zekâsını gelistirmeye yönelik okul personelininyetistirilmesini olanaklı kılan bir hizmet içi eğitim programı gelistirilmistir. Bu programGiresun'da gönüllü olarak isbirliği yapan Merkez Mustafa Kemal ?lköğretimOkulu'nda uygulanmıstır. Bu arastırma, örgütsel zekâya iliskin becerileri gelistirmeyeyönelik olduğundan, ön test-son test modelinin kullanıldığı deneysel bir arastırmadır.Arastırmada, gerekli verilerin toplanmasında çesitli teknikler kullanılmıstır. Butekniklerden ilki çalıstaylardır. Arastırma problemine yönelik olarak, durum tespitininyapılması amacıyla arastırmacı tarafından öğretmenler ve yöneticilerin katılımıylaçalıstaylar düzenlenmistir. Çalıstaylara ilave olarak Erçetin (2007) tarafından gelistirilenÇokboyutlu Örgütsel Zeka Ölçeği (Multi-Dimensional Organizational Intellinge Scale-MULDIMORINS) kullanılmıstır. Ölçek, yedi boyut ve 5'li likert tipi toplam 58maddeden olusmaktadır.Arastırma sonucunda, paydaslarla etkili iletisim dısındaki tümboyutlarında anlamlı farklılık söz konusudur. Bu da yapılan eğitimin örgütsel zekâdüzeyini gelistirdiğini göstermektedir. Ancak ?paydaslarla etkili iletisim? boyutundadeğisiklik olmamıstır. Bu anlamda paydaslarla etkili iletisim konusunda, daha geniskapsamlı ve çok boyutlu bir eğitim çalısması yapılması durumunda sonuçlarınfarklılasması beklenebili
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of a workshop intended fordeveloping organizational intelligence to the development of organizationalintelligence. To fulfil this, an inservice training program for the staff of a primaryschool has been developed to improve its organizational intelligence. This program hasbeen administered in Giresun Merkez Mustafa Kemal primary school whichcollaborated willingly As a conclusion, there are significant differences in all of thedimensions apart from effective communication with colleague: This shows that theadministered workshop has developed organizational intelligence. However, there hasbeen no change in ?effective communication with colleagues? dimension. In thiscontext, it can be expected that the result can change if a more detailed workshop isadministered