Seramik takviyeli polimer matriksli kompozitlerin üretimi ve balistik özelliklerinin değerlendirilmesi
Production and evaluation of ballistic performance of ceramic reinforced polymer matrix composites
  1. Tez No: 262173
  2. Yazar: İNCİ ÖZLEM GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEYDA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalısmanın amacı, poliüretan esaslı silindirik alumina takviyeli kompozitzırh ile epoksi esaslı silindirik alumina takviyeli kompozit zırhın üretimleri vebalistik özelliklerinin değerlendirilerek bu amaçla kullanılabilirliklerininarastırılmasıdır. Bu doğrultuda, ilk olarak poliüretan reçine silindirik alumina iletakviye edilmis ve yapı Kevlar plakayla desteklenerek istenen kompozit eldeedilmistir. Poliüretan kompozite balistik test uygulanmıs, hasar sonrası makroincelemeler gerçeklestirilmistir. Bu incelemelere göre poliüretan esaslı kompozitinbalistik test sonrası mermiyi geçirmediği gözlenmistir. Epoksi esaslı kompozitmalzeme ise yerinde tamir edilebilirlik özelliğine sahip zırh malzemesi elde etmekiçin benzer sekilde hazırlanmıs, ancak bu kompozitin mermiyi geçirdiği saptanmıstır.Yapılan çalısmalar poliüretan esaslı silindirik alumina takviyeli kompozitin zırhmalzemesi olarak kullanılabileceğini, epoksi esaslı silindirik alumina takviyelikompozitin ise istenen balistik özellikleri karsılamadığını göstermistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to produce polyurethane and epoxy basedcomposites with cylindrical alumina reinforcement and to evaluate their ballisticproperties in order to investigate the possibility of using them as armour material. Inthis context as a first step polyurethane resin is reinforced with cylindrical aluminaand the composite is supported by a Kevlar plate to obtain the final structure.Polyurethane composite is then subjected to ballistic tests and macroscopicinvestigation is carried out after the impact. It is observed that the polyurethanecomposite has not been penetrated. In the second trial it is aimed to produce areparable ballistic material and an epoxy based composite is prepared in a similarmanner. However the epoxy based composite is penetrated in the ballistic test. Theseresults show that the polyurethane composite reinforced with cylindrical alumina canbe used as a ballistic material whereas the epoxy composite reinforced withcylindrical alumina does not meet the ballistic requirements.