İlköğretim ikinci kademe öğrencilerinin sınav kaygıları, saldırganlık eğilimleri ve problem çözme becerilerindeki yetersizliklerin sağaltımında grupla çözüm odaklı kısa terapinin etkileri
The effect of solution-focused group therapy on treatment of the second grade primary school students? exam anxiety, agressive tendency and problem solving ability
- Tez No: 262171
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞARAN GENÇDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 264
Özet
Araştırmada ilköğretim ikinci kademe öğrencilerinin sınav kaygılarının, saldırganlıkeğilimlerinin ve problem çözme becerilerindeki yetersizliklerin sağaltımında grupla çözümodaklı kısa terapinin etkilerini ortaya koymak amaçlanmıştır.Çalışma 2006-2007 öğretim yılında Ankara'nın Yenimahalle ilçesinde iki ilköğretimokulunun 2. kademesinde öğrenim gören, sınav kaygısı, saldırganlık eğilimi ve problem çözmebecerilerinde yetersizlik yaşayan, deney ve kontrol grubu şeklinde ayrılmış öğrenciler üzerindegerçekleştirilmiştir. Deney gruplarına 7 hafta grupla çözüm odaklı kısa terapi uygulanmış,kontrol gruplarına ise bu süreçte herhangi bir işlem yapılmamıştır. İlgili problem alanlarına göreölçekler öntest, sontest ve izleme testi şeklinde uygulanmıştır.Araştırma bulgularına göre; deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin öntest ve sontestpuan ortalamalarına bakıldığında, deney grubundaki öğrencilerin saldırganlık durumlarındakontrol grubuna göre bir azalma olduğu, deney grubundaki öğrencilerin problem çözmebecerilerinde kontrol grubundaki öğrencilere göre olumlu bir gelişme olduğu ve deneygrubundaki öğrencilerin sınav kaygısı durumlarında kontrol grubuna göre bir azalma olduğusöylenebilir. Deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin saldırganlık sontest ve izlemetesti puanları arasında fark olduğu çözüm odaklı kısa terapinin öğrencilerin saldırganlıkdurumunda terapi sonrasında da olumlu etkisinin devam ettiği, aynı etkinin problemçözme ve sınav kaygısı deney gruplarında görülmediği ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the effects of group solution-focused therapy in thetreatment of the second grade level elementary students? problem solving abilities, exam anxiety andaggressive tendencies.The sample of study consisted of second grade-level elementary students who had been called asaggressive tendencies, problem solving abilities and exam anxiety, experiment group and the controlgroup studying in three different schools of Ankara located inYenimahalle and the study was appliedbetween the years of 2006 and 2007. Solution-focused short therapy was used with the students inexperiment group in seven weeks but students in control group did not participate any therapy. Therapygroups had been chosen from the students with aggressive tendency, insufficient problem solving abilityand exam anxiety. The tests were used related with problems as pre, post and follow-up test.Acording to this studying of findings: The aggressive tendency of students in control andexperiment groups were analyzed by looking the pre and posttest mean scores and it can be said that therehad been significant decline in aggressive tendencies of students assigned to experiment group. Problemsolving abilities of students in experiment and control groups were analyzed by comparing means of thepre and post tests, it might be said that there had been an improvement in problem solving abilities ofstudents in experiment group. Exam anxiety scores of subjects in experiment and control group wereanalyzed by means of pre and post tests means and standard deviation, there had been a decline in examanxiety condition of students in experiment group. There had been a difference between the scores ofpost and follow-up tests scores of students in experiment and control groups and solution focused shorttherapy was found useful in aggressiveness condition of students after the therapy. Moreover, there hadnot been significant differences post and follow-up tests scores obtained from exam anxiety and problemsolving survey of subjects in experimental group and as a result of this finding, solution-focused shorttherapy did not found effective in changing exam anxiety and problem solving condition of students aftertherapy.