Avrupa Birliği Ürün Sorumluluğu Konsey Yönergesi ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'a göre ayıp kavramının karşılaştırılması
  1. Tez No: 262183
  2. Yazar: EMRAH KULAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AKKANAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde, Yönerge ve Kanun ile ulaşılmak istenen amaç, düzenlenen sorumlulukların hukuki niteliği, ayıp kavramının temas halinde olduğu diğer temel kavramlar ve uygulama alanları ile yapılan sorumsuzluk anlaşmalarına başlıklar halinde kısaca değinilmiştir. İkinci bölümünde ise, Yönerge ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'da düzenlenen ayıp kavramının belirleyici özelliklerine ve türlerine yer verilmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümü ise Avrupa Birliği Ürün Sorumluluğu Konsey Yönergesi ile TKHK'nin genel olarak ve özellikle ele alınan iki farklı ayıp kavramı açısından karşılaştırılmasına ayrılmış, bu farklılıkların yol açtığı sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is prepared as grad student?s thesis at Istanbul University Institute of Social Sciences. In the first part of the study, it is touched upon the aim to reach with Directive and Consumer Protection Law, legal responsibility for the regulated liabilities, other fundamental concepts with which the defect concept is in touch and their field of application including the titles of nonliability agreement. In the second part, it is dealt with the distinctive marks of the defect concept regulated in Directive and Consumer Protection Law and the varieties of defect concept. It?s displayed that Product Liability Directive and Consumer Protection Law?s comparation in terms of the two different defect concept dealt as general and specific and the distinctios which are lead by these differences are analysed in the third part.