Üretim yönetiminin geliştirilmesi için imalat sistemlerinde beceri ihtiyaç planlaması
- Tez No: 262182
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAİK BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde imalat sanayi ortamı, rekabet ve giobalieşme gibi çağımıza ait bir çok kriterin de etkisi ve yönlendirmesi ile oldukça değişken bir yapıdadır. Hatta bu değişkenlik artık sistemin bir parçası değil sistemin kendisi olmaya başlamıştır. Bu durumda İşletmeler, değişkenliği kabul edip, yapılarını bu sistem ile paralel bir şekilde hareket edebilecek esnekliğe kavuşturabilecek yeteneğe sahip"5Irnak zorundadırlar. Bu nedenle gelişen sanayi ve Pazar koşuliari ile birlikte çıkan problemler için, yeni çözümler ve teknikler geliştirmektedirler. Beceri Gereksinimi Planlaması da (Skill Reguirements Planning (SRP)) bu yöntemlerden bir tanesidir. Beceri Gereksinimi Planlaması (Skill Reguirements Planning (SRP)), işletme çalışanlarını niteliklerine göre belirli bir düzeni sağlayarak çalışma jJİanını oluşturmaktır. Bu süreçte amaç işletmenin hedeflerini, plan ve programlarını gerçekleştirebilmek için çalışanların ve teknik kaynakların etkin bir şekilde kullanılabilmesidir.Bu çalışmada Beceri Gereksinimi Planlaması (Skill Reguirements Planning (SRP)) Sisteminin sistematiği, yapısı, fonksiyonları incelenmiş, ve avize üretimi yapan KOBİ nitelikli bir işletme üzerinde uygulanmıştır. Günümüzde her geçen gün gelişen teknoloji ve artan rekabet sebebiyle, işletmeler sağlıklı büyüme ile birlikte verimlilik düzeylerini de maksimuma ulaştırarak, yetenekli ve yetişmiş insan gücüne olan ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri gerekmektedir. Bu anlamda çalışmada, işgücü planlama genel boyutlarıyla İncelenerek, planlama sürecinden sonra sonuçların üretim hattında yol açtığı olumlu ve olumsuz değişiklikler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
In today's world, the manufacturing industry is in a very variable structure, under the circumstances of many criteria's belongs to our era. Moreover, this variability is no more a part of the system, it's even beginning to become the system's itself. In this case, the companies have to accept this variability and own the ability to make their system reach to the flexibility to behave parallel to this change. For this reason, new solutions and techniques are developed, for the problems arisen with the developing industry and market conditions. Skills Requirement Planning (SRP) is-one of these techniques. SRP is to develop a work plan, according to the qualifications of the company's workforce, via obtaining a specific condition. In this process, the aim is to utilize the workforce and technical resources in order to realize the goals, plans and programs of the company.In this study, the systematic, structure and functions of the SRP system is analyzed and applied on a SME (Small and Medium size Enterprise) scaled company working on chandelier manufacturing. Contemporarily, as a result of more and more developing technology and increasing competition, companies should meet their requirements to qualified and educated workforce beside growing robustly, .and maximizing efficiency ievels, In this manner, workforce planning is analyzed basically and of the planning process' results are presented in the study.