İş Hukukunda sözleşmenin iradi devrinin esasları ve uygulaması
The principles and practice of voluntary transfer of rights and obligations arising from a contract under employment law
- Tez No: 262194
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KEMAL SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
İş Hukukunda Sözlesmenin iradi Devrinin Esasları ve Uygulaması? baslıklı buçalısmamızda, is hukukunda önemli sorunları gündeme getiren isveren degisikligihallerinden bir tanesi incelenmeye çalısılmıstır.iş hukukunun daha çok tekdüze ve katı olan hukuki yapısının gelismeye açık veyenilikçi bir anlayısa dönüsmeye baslaması ile gittikçe yaygınlasan ve çalısmahayatında görülen ihtiyaçların bir sonucu olarak beliren iradi devir, is hukukundagörülen üçlü is iliskilerinden bir tanesidir. Bu sekilde is sözlesmesinin isveren tarafıdegismektedir. iş sözlesmesinden kaynaklanan bütün hak, alacak ve borçlar kuralolarak devralan isverene geçmektedir. Ancak is sözlesmesinin hukuki niteligindenkaynaklanan sebeplerle, devir ile isçi tarafının degismesine olanak bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
In our study, headed“ The Principles and Practice of Voluntary Transfer of Rightsand Obligations Arising from a Contract under Employment Law”, one of the changeof employer cases which brings up major problems in employment law is analysed.Voluntary Transfer of Rights and Obligations Arising from a Contract has becomewidespread by employment law's monotonous and tough legal structure starting toturn out to be open to developments and innovative. It also appears as the result ofthe requirements of work life and is one of the trio employment relationships seen inemployment law. This way, the employer changes. In principle, all the rights,receivables and debts arising from the employment contract pass to the transfereeemployer. However, it is not possible for the employee to change because of thereasons arising from the legal character of the employment contract.