Avrupa Birliği'nin toplumsal cinsiyet politikalarının değerlendirilmesi
The evaluation of European Union's gender policies
- Tez No: 262202
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMAGÜL BERKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Avrupa Birliği'nin kadın-erkek eşitliği politikaları Roma Antlaşmasından itibaren sosyal politika alanının konularından biri olmuştur. Birlik, sosyal politika konusunda uygulamaları yetki devri ilkesi gereğince üye ülkelere bırakmış, yönergelerle standartları oluşturarak denetleyici görevi üstlenmiştir. Bunun dışında kalanlar üye ülkelerin kendi sorumluluğundadır. Üye ülkelerin farklı refah rejimi geleneklerine sahip olması farklı toplumsal cinsiyet politikalarının oluşmasına yol açmıştır. Avrupa Birliği'nde eşit muamele politikalarıyla başlayan bu süreç olumlu eylem politikalarıyla devam etmiştir. 1990'lardan itibaren ise toplumsal cinsiyet eşitliğini ana politikalara ve faaliyetlere dahil etme yaklaşımı benimsenmiştir. Avrupa Birliği'nde başlangıcından itibaren istihdam üzerinden oluşturulan eşitlik mevzuatı, 1997 Avrupa İstihdam Stratejisi ile daha da pekişmiştir. 2000 yılı Lizbon Zirvesi'nde 2010 yılına kadar kadın istihdamını %60'a çıkarma hedefi, iş ve aile yaşamının uyumlaştırılması politikalarının kadın istihdamını artırmada bir politika aracı olarak kullanılmasına yol açmıştır. Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin toplumsal cinsiyet politikalarının geçirdiği süreç incelenirken, iş ve aile yaşamını uyumlaştırma politikalarının üye ülkeler bazında toplumsal cinsiyet politikalarını nasıl etkilediği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the European Union, from the Rome Treaty onwards, women ? men equality policies have been a part of social policy. According to the subsidiarity principle, the European Union has left the implementation of social policy measures to the member states. The Union has enacted directives for the establishment of standards in social policy area and it has only been responsible for the control of the implementation of these directives. The rest has been depended on the member states? will and interests. This situation leads to the varying gender policies within the Union because member states have different welfare policies, The process began with equal treatment policies, than was continued with the affirmative action policies. After 1990s, gender mainstreaming policies have replaced them. In the Union, from the beginning onwards, the legal framework of equality principle was founded upon employment. This situation has been aggravated by 1997 European Employment Strategy . One of the targets of 2000 Lisbon Strategy, which has been set as increasing women?s employment to 60% until 2010, leads to the use of reconciliation of work and family life as a political tool in the way of increasing women?s employment. This study aims to analyze gender policies while at the same time evaluating the impact of the policies of reconciliation of work and family life upon them.