Vurmalı çalgıların senfonik müzikteki yeri
The place of percussion in symphonic music
- Tez No: 262201
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALTUĞ ÖZTUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde senfonik müziğin ve senfonik orkestrada kullanılan çalgıların gelişimi incelenmiş, ayrıca senfonik müzikte vurmalı çalgıların yeri ve önemi eserlerden örnekler verilerek anlatılmıştır.İlk olarak senfonik müziğin doğuşu, gelişimi, senfonik formlar ve dönemlere göre bestecilerin senfonik müziğe getirdikleri yenilikler incelenmiştir.Klasik, Romantik dönemde ve 20. yüzyıl müziğinde, bestecilerin eserlerinde vurmalı çalgıları kullanım teknikleri ve vurmalı çalgıların senfonik orkestra içinde kullanım alanları ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
İn this thesis symphonic music and development of the instruments in symphonic orchestra have been examined also importance of percussions in symphonic music has been exploined with examples from the musical works.Firstly, birth of symphonic music, its development, symphonic forms and the innovations that had been brought by composers have been examined.Classical, Romantic period and music of 20 th. Century the way that composers used the percussions, in their works and in symphonic orchestras have been analyzed details.