Dismantling the self: Exploring the infinite becomings in Orlan's body of work
Kendini sökmek: Orlan?ın çalışmalarındaki sonsuz oluşları keşfetmek
  1. Tez No: 262211
  2. Yazar: BURCU BAYKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT MUTMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Görsel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma multimedya ve performans sanatçısı Orlan'ın beden ve kimliği değiştiren çalışmalarının Deleuze teorisi doğrultunda önemini inceleme, ve onların projeleri arasındaki örtüşen noktaları ve rezonansları ortaya çıkarma çabasıdır. Sanatçının daima geçiş süreci içinde olan akışkan varoluş biçimleri ve sürekli değişmekte olan bedenini dönüştürücü bir deneyim olarak ele almak için, başta Deleuze ve Guattari'nin `oluş' üzerine formulasyonları olmak üzere birtakım kavramsal kaynaklara odaklanır. Bunun yanısıra bu araştırma, Orlan'ın çalışmalarına, çoğalan bağlantılar ve kolektif düzenlemelere olanak tanıyan bir çeşit genişletilmiş sanat uygulaması olarak ışık tutmak, ve bu çalışmaları ikili ayrımlara dayanmayan bir süreç olarak karakterize etmek için `rizom', `maşinik toplanma' ve `organsız gövde' teorilerini de içerir.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to elaborate on the significance of multimedia and performance artist Orlan?s body and identity altering practices along the lines of Deleuzian theory, to explore the points of overlap and resonances between their projects. It focuses on a range of conceptual resources primarily his formulations together with Guattari on `becoming? to explore the artist?s fluid states of being that is always in the process of transition and her body?s constantly changing nature as a transformative experience. It also includes their theories of `rhizome?, `machinic assemblages? and `body without organs? to provide insights into her ouevre as a form of expanded art practice that enables proliferating connections and collective arrangements, as well as to characterize it as a non-dualistic process that is no longer contingent on binary divisions.