İlköğretim okullarında izcilik faaliyetlerinin amaca uygunluğunun değerlendirilmesi
The evaluation of the appropriateness of scouting activities in elementary schools
- Tez No: 262210
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma ile ?izcilik uygulamalarını amaca uygunluğunun değerlendirilmesi? açısından öğrencilerin gelişimine etkisi nedir? Sorusuna cevap aranmıştır. Araştırmada nitel araştırma modeli kullanılmış olup anket yönetimine yön verilmiştir. Araştırma örneklemini ilköğretim okullarındaki izciler öğretmenler liderler ve yöneticiler oluşturmaktadır. Ulaşılan bulgular incelendiğinde gerek izcileri gerek öğretmenlerin gerekse yöneticilerin ifadelerin de tutarlılık saptanmıştır. Buna göre, izcilik uygulamaları genel olarak öğrenciler üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Özellikle içsel zekâ ve sosyal zekâ gelişimleri üzerinde olumlu bir etki görülmüştür. Doğa zekâsı bedensel zekâsı ve müziksel zekâsı da izcilik etkinlikleri ile gelişim gösterdiği söylenebilir. İzciliğin toplumun her yaş kademesinde uygulanabilirliliği görülmüştür. Önemli olan gereksinimlerin ve ihtiyaçların doğru bir şekilde belirlenmesidir. İzcilik faaliyetlerine katılan izcilerin, öğretmenlerin, liderlerin ve yöneticilerin izcilik faaliyetlerine isteyerek ve severek katılmaları önemli olan diğer bir husustur.
Özet (Çeviri)
By this research, an answer has been searched to the question ? What is the effect to the students? developments for the purpose of evaluation of scouting practises appropriateness to the aim??. In the research, qualitative research model has been used and questionnaire management has been conducted. Research sample is composed by scouts, teachers, leaders and the managers at the primary schools. When we analyse the findings we got, consistency confirmed in either scouts, teachers or managers? statements. According to this, scouts practices generally have a positive effect on students. Especially on internal and social intelligence development It can also be said that naturalist intelligence, bodily-kinesthetic and musical intelligence can also improve by scouts activities. The important thing is to determine the necessities and the requirements in a right way. It is another important fact that scouts, teachers, leaders and managers who join to the scouting activities are to join gladly and willingly.