Milli Mücadele'de Manisa ve milletvekilleri
Manisa and deputies in national struggle
- Tez No: 262215
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ AYTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada temel amaç, Manisa'nın Milli Mücadele'deki yerini ve rolünütespit ederek, Türk milli tarihine katkıda bulunmaktır. Aynı zamanda mücadeleyedestek veren dönem milletvekillerinin bu aşamada ne gibi yararlılıklar sağladığınıgöstermektir. Manisa konusunda pek çok, dağınık bilgi içeren çalışma mevcutolmasına rağmen derli toplu akademik bir çalışmanın olmaması dikkatimizi çekmişve bu durum bizi konuyu araştırmaya yöneltmiştir.Üç bölümden oluşan araştırmanın giriş bölümünde; Birinci Dünya Savaşı'nagiden yol, savaşın kaybedilmesi, Osmanlı'nın Mondros Mütarekesini imzalamakzorunda kalması ve bunu müteakip İzmir'in işgalinin halkta yarattığı endişeizlemektedir. Tüm bunlar neticesinde Atatürk'ün Samsun'a çıkışı, gerçekleştirilengenelge ve kongreler, Misak-ı Milli kararları, Osmanlı Mebusan Meclisi'ninkapanması ve neticede Büyük Millet Meclisinin açılması konuları ele alınmıştır.Birinci bölümdeyse; İzmir'den Ege'ye işgal, mücadele ve ayaklanmalarbaşlığı altında; Yunanlıların Anadolu'ya girişleri, bölgede Kuva-yı Milliyebirliklerinin oluşturulması, Batı Cephesinin düzenlenmesi ve bu esnada ortaya çıkanÇerkez Ethem ve Demirci Mehmet Efe Ayaklanmaları hakkında bilgi verilmeyeçalışılmıştır.İkinci bölümde; Manisa'nın Milli Mücadele'deki rolünden ve Manisa'dakigenel durumdan bahsedilmiştir. Batı Anadolu'da gerçekleşen ve bilinen en önemlikongreler olan Balıkesir ve Alaşehir kongrelerine değinilerek bölgedeki etkileri elealınmıştır.Üçüncü bölümde Meclisin Birinci Döneminde tespit ettiğimiz 9 Saruhan(Manisa) milletvekilinin Milli Mücadele ve Manisa adına ne gibi işler yaptıklarını vekatkıda bulunduklarını aktardık.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study, Manisa's place and role in National Defenseto determine the history of Turkey is to contribute to national. At the same timeprovide support to the fight at this stage, the period of deputies is to show what isbeneficial to holders. Manisa in many, including scattered information availablework despite the lack of respectable academic study to our attention and this has ledus to do research.In the introduction to the study consists of three parts; the way to the FirstWorld War, war, loss and the Ottomans signed the Mondros Armistice had to stayand it has created anxiety in the people following the invasion of İzmir is followed.As a result of all these out of Atatürk in Samsun carried out circulars andconventions, decisions of the National Pact, and the eventual closure of the OttomanParliament opening of the Grand National Assembly has been taken.If the first section of İzmir from the Greek occupation in Aegean and underthe Greeks of Anatolia inputs in the region National Force unity to be formed, theWest Front of the regulation and in the meantime the Çerkez Ethem and DemirciMehmet Efe reviews information about the insurgency is tried to be.In the second section; role and Manisa in Manisa's National Struggle ismentioned in the general situation. That occur in the Aegean region, Balıkesir andwhich are the most important congress to congress Alaşehir effect has been taken inthe region mentioned.In the third section of the Assembly in the first quarter we've found 9 Manisa(Saruhan) and Manisa deputies on behalf of the National Struggle and contributewhat they were doing things they?ve discussed.