Demokrat Parti Döneminde Manisa'da seçimler ve siyaset
Elections and politics in Manisa during the era of the Democrat Party
  1. Tez No: 942636
  2. Yazar: ŞENGÜL CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TANER KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Verimli toprakları, ılıman iklim koşulları ve zengin su kaynakları sayesinde Manisa, tarih boyunca pek çok medeniyetin yerleşim yeri olmuştur. Doğal güzellikleri, tarihi mirası, köklü gelenek ve görenekleri ile kültürel zenginliği bakımından dikkat çeken kent, M.Ö. 2000'li yıllardan itibaren sürekli yerleşime sahne olmuş önemli bir merkez konumundadır. Parayı icat ederek adını tarihe altın harflerle yazdıran Lidyalılardan başlayıp Şehzadeler şehri olarak anılıp Osmanlı Devleti'nin merkezi konumunda yer almıştır. I. Dünya Savaşı sonrası Yunanlılar tarafından büyük bir yıkıma uğramış Cumhuriyet döneminde yeni baştan inşa edilmiştir. Dağlarından yağ, ovalarından bal akan şehir olarak tarımsal üretimi ile ülke ekonomisine can vermektedir. Nüfusu itibariyle çıkaracağı milletvekili sayısı ile de siyasi partiler için önemi büyüktür. Atatürk döneminde çok partili siyasi hayata geçiş yönünde güçlü bir irade bulunmasına rağmen, yapılan iki deneme de başarılı olamamış ve çok partili rejime geçiş gerçekleştirilememiştir. 1950 yılında yapılan seçimlerle yirmi yedi yıllık iktidarını Demokrat Parti'ye devreden Cumhuriyet Halk Partisi için Manisa ne kadar önemli idiyse Demokrat Parti için de ayrı bir öneme sahip olmuştur. İlk parti teşkilatını Samsun'da açan DP ikinci teşkilatını Manisa'da açmıştır. DP lideri Celal Bayar'ın kalbinde Manisa farklı bir konuma sahip olmuştur. Çünkü Celal Bayar, Milli Mücadele'de Akhisar'da Galip Hoca olarak yer almış, ilk mebusluğunu da Saruhan'ı temsilen yapmıştır. DP, 1950-1954-1957 seçimlerinde Manisa'da tam liste halinde seçimleri kazanmıştır ve her kurulan hükümette de en az üç bakan Manisa'dan seçilmiştir. DP'nin çekirdek kadrosu Manisa vekillerinden oluşmuştur. 27 Mayıs 1960 tarihinde gerçekleşen darbe sürecine kadar on yıl iktidarda kalan DP'nin Manisa'da gerçekleşen seçimlerde aldığı sonuçlar, siyaset, partilerin vaatleri, parti çekişmeleri ve yaşanan değişimler çalışmamda yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to its fertile lands, mild climate, and abundant water resources, Manisa has served as a settlement area for many civilizations throughout history. The city stands out with its natural beauty, historical heritage, deep-rooted traditions, and cultural richness, and has been a continuously inhabited center since the 2000s BCE. From the Lydians, who made their mark in history by inventing money, to the Ottoman Empire—where it was known as the“City of Princes”—Manisa held a central position. After suffering major devastation at the hands of the Greeks following World War I, the city was rebuilt during the Republican era. Known as the city“where oil flows from the mountains and honey from the plains,”it plays a vital role in the national economy through agricultural production. Due to its population and the number of deputies it sends to parliament, Manisa holds political importance for political parties. Although there was a strong will to transition to a multi-party political system during Atatürk's era, both attempts made in this direction were unsuccessful, and the shift to a multi-party regime could not be achieved.Manisa held great significance for both the Republican People's Party (CHP), which handed over power after 27 years of rule in the 1950 elections, and for the Democrat Party (DP), which succeeded it. The DP, after opening its first party branch in Samsun, established its second branch in Manisa. For DP leader Celal Bayar, Manisa had a special place in his heart, as he had taken part in the National Struggle in Akhisar under the name“Galip Hoca”and served his first parliamentary term representing Saruhan. The DP won the elections in Manisa with a full list in 1950, 1954, and 1957, and in each government formed during this period, at least three ministers were selected from Manisa. The DP's core leadership was composed of deputies from Manisa. The election results obtained by the Democrat Party (DP) in Manisa during its ten-year rule leading up to the coup on May 27, 1960, as well as political developments, party promises, rivalries, and transformations, are included in my study.