Farelerde lipopolisakkarit ile oluşturulmuş preterm doğum modelinde anti-makrofaj migrasyon inhibitör faktör antikorunun etkinliği
Evaluation of the effect of anti-macrophage migration inhibitory factor antibody in a mouse model of lipopolysaccharide-induced preterm delivery
  1. Tez No: 262214
  2. Yazar: NESİN AKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Preterm doğum eyleminin başlamasında proinflamatuar sitokinlerin önemli olduğu düşünülmekte, maternal veya fetal inflamatuar yanıtın patogenezde rol oynadığı öne sürülmektedir. Makrofaj migrasyon inhibitör faktör (MIF) proinflamatuar mediyatörlerin sentezini arttırarak ve glukokortikoidlerin (GK) antiinflamatuar etkilerini inhibe ederek inflamatuar yanıtları düzenlemektedir. MIF'in özellikle intrauterin enfeksiyon varlığında preterm doğumun başlamasında rol oynayabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, farelerde lipopolisakkarit (LPS) ile oluşturulmuş preterm doğum modeli üzerinde anti-MIF antikorunun tedavideki etkinliği araştırılmıştır.Yöntem: Balb/c cinsi gebe farelerde gebeliğin 17. gününde intraperitoneal (IP) olarak verilen LPS ile preterm doğum modeli oluşturuldu. Anti-MIF antikorunun gebelik süresi ve fetus ağırlıkları üzerine etkilerini değerlendirmek üzere birinci deney grubunda LPS ile eş zamanlı ve LPS'den 2 saat önce IP olarak anti-MIF antikoru verildi. Anti-MIF antikorunun gestasyonel dokularda tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-?) ve interlökin-6 (IL-6) düzeyleri üzerine etkisini değerlendirmek üzere ikinci deney grubunda LPS uygulamasından 8 saat sonra fareler sakrifiye edilerek gestasyonel doku örnekleri alındı.Bulgular: LPS den 2 saat önce anti-MIF verilen grupta doğuma kadar geçen süre yalnız LPS verilen gruba göre belirgin olarak daha uzun saptandı( P=.004). LPS ile eş zamanlı anti-MIF tedavisinin gebelik süresine etkisinin olmadığı izlendi. LPS ile eş zamanlı ( P= .01 ve .025) ve 2 saat önce ( P= .01 ve .006) anti-MIF verilen gruplarda gestasyonel dokularda TNF-? ve IL-6 düzeyleri belirgin olarak daha düşük bulundu.Sonuç: Anti-MIF tedavisinin preterm doğumu önlemedeki etkinliğinin ilk kez araştırıldığı bu çalışmada, MIF'in preterm doğum patogenezinde önemli olduğu ve anti-MIF antikorlarıyla nötralizasyonunun preterm doğumu geciktirebildiği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Pro-inflammatory cytokines are considered as important for the onset of preterm labour and maternal and/or fetal inflammatory response is suggested to play a role in the pathophysiology of preterm labour. Macrophage migration inhibitory factor (MIF) regulates inflammatory responses, inducing the expression of pro-inflammatory mediators and functioning to counterbalance the anti-inflammatory effects of glucocorticoids. MIF may play a role in infection-associated preterm birth. We investigated the preventive effect of anti-MIF antibody on lipopolysaccharide-induced preterm birth in mice.Method: On day 17 of gestation, Lipopolysaccharide (LPS) was administered intraperitoneally to pregnant Balb/c mice to induce preterm delivery. For the first set of experiments, to investigate the effect of anti-MIF antibody on duration of gestation and fetal weigth, dams were treated intraperitoneally with anti-MIF antibody at the same time as LPS treatment, or 2 h before LPS treatment. A second set of experiments was performed to determine the influence of anti-MIF antibody on intrauterine production of tumor necrosis factor-alpha (TNF-?) and interleukin-6 (IL-6). The mice were sacrificied 8 h after LPS injection and then samples of gestational tissues were obtained.Results: The duration of gestation in treatment with anti-MIF antibody before 2 h LPS injection was significantly longer than LPS treated mice (P=.004). By contrast, treatment with anti-MIF antibody at the same time as LPS injection had no effect on duration of gestation. TNF-? and IL-6 concentration in gestational tissues was significantly reduced in mice treated with anti-MIF antibody at the same time as LPS treatment ( P= .010 ve .025), or 2 h before LPS treatment ( P= .010 ve .006) compared to LPS alone.Conclusion: We have demonstrated for the first time that anti-MIF antibody can delay LPS-induced preterm birth in mice. Results from these study suggest that MIF play a role in the pathophysiology of preterm labour.