Kültürel farklılıkların kentsel siyasete yansıması: Mersin örneği
Reflections of cultural differences on urban politics: Case of Mersin
- Tez No: 262221
- Danışmanlar: PROF. DR. ADALET ALADA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bu araştırmada farklı kültürel kategorilerin kentlerde bir araya gelmeleriyle birlikte oluşan toplumsal ve siyasal süreçlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Farklı etnik, dinsel, mezhepsel aidiyetler ve bu aidiyetleri taşıyan kimliklerin kentlerde nasıl toplumsal ve siyasal aktörler haline geldiği ve bu kentsel aktörlerin, toplumsal ve siyasal alan üzerindeki etkileri, baskıları ve yarattığı gerilimler temel tartışma eksenleridir. Modern kentler kültürel aidiyetlerin siyasallaştığı, harekete geçtiği, kültürel farklılıkların eylemselleştiği mekanlardır. Araştırma sahası olarak seçilen Mersin kenti, özellikle farklı etnik ve mezhepsel aidiyetlerin temsil edildiği kozmopolit bir kenttir. Mersin'in bugünkü etnik ve dinsel/mezhepsel kimlikler haritasını Türkler, Kürtler, Araplar, Aleviler, Sünniler, az sayıda Romanlar ve yine az sayıda kalmış gayrimüslimler olarak saymak mümkündür. Kentin en önemli özelliklerinden biri olan çok-kültürlü yapı, kenti, bu tür bir araştırma için elverişli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research it is intended to analyze the social and political processes of different cultural categories come together in the city. The process of turning into social and political actors from different ethnic, religious, sectarian belongings and identities in the cities and the effects of this urban actors on social and political fields, pressures and tensions are the basic discussions. Modern cities are the spaces where cultural belongings politicize and go into action. Mersin city chosen as the research field is a cosmopolitan one including especially different ethnic and sectarian representations. Mersin's current map of ethnic and religious / sectarian identities consists of Turks, Kurds, Arabs, the Alevis, Sunnis, small numbers of Romans and non-Muslims. The multi-cultural structure of the city as most important feature makes it suitable for this type of research.