32 ve 39 no'lu muhasebe standartlarına göre finansal araçların muhasebeleştirilmesi ve kriz döneminde gerçeğe uygun değer
- Tez No: 262222
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 343
Özet
Küreselleşmeyle birlikte, finansal ve teknolojik alandaki gelişmeler, uluslararası yatırımların artmasını, sermayenin serbest dolaşımını ve bunun sonucunda ülkeler arasındaki ekonomik sınırların ortadan kalkmasını ve muhasebe alanındaki düzenlemelerin yeniden ele alınmasını gerekli kılmıştır. Muhasebenin en önemli amaçlarından biri finansal bilgi kullanıcılarının ihtiyaç duyduğu veri ve bilgiyi üretmektir. Finansal tablolarda yer alan bilgilerin güvenilirliği ve gerçeğe uygunluğu birçok faktörün etkisi altındadır ve finansal bilgi kullanıcıları açısından hayati bir öneme sahiptir. Gelişmiş ülkelerde, vadeli işlemlerin muhasebeleştirilme ilke ve esaslarına ilişkin bazı rapor ve standartlar yayınlanmıştır. Bu düzenlemelerin başında, Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu'nun yayınladığı IAS 32, IAS 39 ve IFRS 7 standartları gelmektedir.. Sözü edilen standartlardan, vadeli işlemlere yönelik olanları TMS 32, TMS 39 ve TFRS 7 olarak adlandırılmaktadır. Türev ürünler, değerlerini dayalı oldukları varlık, fiyat, oran veya endeksten alırlar. Bu araçlar, var olan bir pozisyonun korunması (hedging) veya spekülatif amaçlarla kullanılabilmektedir. Mevcut IAS 32 ve 39 no.lu standartlar, türev finansal araçların raporlanması ve muhasebeleştirilmesine ilişkin ilkeleri ortaya koymaktadır. Türev araçlar gerçeğe uygun değer yöntemiyle muhasebeleştirilir. Global krizin yaşanması gerçeğe uygun değer yönteminde bazı eksiklikler olduğunu göstermiş ve bu eksiklikler tamamlanması için çeşitli düzenlemelerin yapılmasını zorunlu kılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been needed towards to review the regulations of accounting area as to globalisiation, increase of ınternational investments and capital circulation and these result destruction of financial boundries between nations. One of the most important aims of accounting is to produce the data and knowledge necessary for the financial knowledge users. The reliability and fairness of the knowledge in financial reports depends on many factors, and this has fundamental importance for financial knowledge users. In devoloped countries, some various reports and standards related to the fundamental principles and basis of accounting for derivatives transactions in associates have been published. Initially to these arrangements, is the International Accounting Standards Boards?s has been published Financial Instruments: Disclosure and Presentation(IAS 32), Financial Instruments: Recognition and Measurements(IAS 39), Financial Instruments: Disclosure (IFRS 7). In Turkey, the derivatives transactions are implied as TMS 32, TMS 39 and TFRS 7. Derivative tools gain their values from the entity, price, ratio or index, These tools, can be used for maintaining an existing position (hedging) or for speculative purposes. IAS 32 and IAS 39 established some principles related to disclosure of reporting andaccounting for derivative instruments. These accounting standards give a chance to comment on companies? balance assets.Derivative financial instruments are entered in the accounts by fair value method. Recent global financial crises has shown that there is still a number of deficiencies and it is necessary to make several regulations for elimination of those.