Örgüt kültürünün yenilikçilik (inovasyon) performansı üzerindeki etkileri: Kayseri imalat sektöründe uygulama
The effects of organizational culture on innovation performance: An application in manufacturing sector in Kayseri
- Tez No: 262226
- Danışmanlar: PROF. DR. A. ASUMAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İnovasyon kavramı, son yıllarda üzerinde oldukça durulan ve yönetim alanında en çok ilgi gören konuların başında gelmektedir. Örgüt kültürü ise inovasyon faaliyetlerinin gelişebileceği uygun bir ortam yaratması açısından büyük önem taşımaktadır. Çalışmanın temel amacı; Kayseri imalat sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin örgüt kültürü türü ve inovasyon seviyelerini tespit etmek; örgüt kültürünün inovasyon üzerindeki etkilerini ortaya koymak, inovasyon düzeyini artıracak örgüt kültürü konusunda önerilerde bulunmaktır.Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde önce kültür, örgüt, örgüt kültürü ve örgüt kültürü ile ilgili kavramlar temel özellikleri itibariyle incelenmiş; sonra, örgüt kültürünün unsurları, özellikleri, fonksiyonları, örgüt kültürüne ilişkin sınıflandırmalar ve örgüt kültürü tipleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise inovasyon ve ilgili kavramlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, örgüt kültürünün, inovasyon üzerindeki etkilerini belirlemek üzere yapılan araştırmaya yer verilmiştir.Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde, imalat sektöründe faaliyet göstermekte olan firmalara yönelik olarak araştırma kapsamında 109 firmadan anket yöntemi ile elde edilen veriler kapsamında analizler yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak oluşturulan hipotezler korelasyon ve regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırma bulgularına göre örgüt kültürünün örgütsel yenilik üzerinde önemli bir etkisinin olduğu görülmüştür. Ayrıca korelasyon analizi ile klan kültürü ile inovasyon performansı arasında kuvvetli ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Innovation has become one of the most interested topics in management studies in the last years, Organization culture is a very organizational factor which can improve a suitable environment for innovation activities. The basic purpose of this study is to determine organization culture type, level of innovation and impact of organizational culture on innovation activities in manufacturing sector in Kayseri, and also to make suggestions about organization culture to increase the innovation.The thesis consists of three chapters. In the first chapter, culture, organizational culture and their interrelations are thoroughly examined based on their basic characteristics; then, elements of organizational culture, its characteristics, functions, classifications and types have been elucidated. In the second chapter, innovation and related concepts have been investigated. The third chapter consists of an ampirical study to find the effect of organizational culture on innovation.In this study 109 completed surveys were returned from the companies in Kayseri Organized Industry Zone. Hypotheses are tested using correlation and regression analysis. The research findings point out the importance of organizational culture on the innovation performance. Moreover, correlation analysis show that there is a strong relationship between clan culture and innovation performance.