Gebelik ve gebeliğin sonlandırılması kararına kadın ve erkeklerin cinsiyet farklılığı açısından bakışları
Women and men?s view on the decision of pregnancy and termination of pregnancy in terms of the gender differences
  1. Tez No: 262250
  2. Yazar: FEHMİ ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR ELÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sosyoloji, Medical History and Ethics, Obstetrics and Gynecology, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Tarihi ve Etik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Gebelik ve gebeliğin sonlandırılması kararı ile ilgili değerlendirmeler daha çok kadınlar ile yapılmış olan çalışmalarda açıklanmaya çalışılmıştır. Erkeklerin bu konudaki yaklaşımlarını ortaya çıkarmak ve cinsiyet farklılığı genelinde incelenmesi gereken konuları ortaya koymak gerekmektedir.Türkiye'de gebeliğin sonlandırılmasıyla ilgili olarak ?erkek görüşleri? tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada Eskişehir ilindeki resmi sağlık kuruluşlarına doğum ve gebeliği sonlandırma girişimi için başvuran çiftlerin görüşleri derlenerek gebelik ve gebeliğin sonlandırılması kararını cinsiyet farklılığı açısından değerlendirmek ve etik tartışmalara yeni bir boyut kazandırılması amaçlanmaktadır.Araştırmada 1002 kişiye ulaşılmış, 914 kişi soru kâğıtlarını yanıtlamıştır. Araştırmaya katılım %91,2 olarak gerçekleşmiştir.Araştırmaya alınan yanıtlar halen otoriter ve ataerkil aile yapısının egemen olduğunu göstermektedir. Gebelik ve gebeliğin sonlandırılmasında kadınlar erkeklerin söz sahibi olduğu görüşündedirler. Kadınlar, kadın sağlığı ve üreme haklarını erkeklerden daha çok önemsemektedir. Eğitim fetüsün bir değer olarak görülmesinde önemli bir öğedir. Eğitim düzeyi arttıkça fetüse yüklenen değer artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies on abortion and pregnancy-related decisions and evaluations have been done generally on women. In order to clarify men?s approach on this issues and examining gender differences in these topics is necessary.Termination of pregnancy in Turkey, as“men's opinions”is not known exactly. In this study, by deriving the views of couples coming to public health institutions in Eskisehir Province for childbirth and pregnancy termination, it has been aimed to asses pregnancy and pregnancy termination decisions in terms of gender differences and give a new dimension on ethical debate of the issue.This study has reached 1002 people, and 914 people have answered the questionnaire. Participation in research is 91.2%.It is found in the study that the authoritarian and patriarchal family structure is still dominated. The women see the men as dominant in the decision making of the both pregnancy and termination of pregnancy. The women give more importance to their reproductive rights and health than the men do on behalf of the women. Education level of the participants is an important variable in accepting the fetus as valuable. The more educated the participants the more valuable the fetus is accepted.