Yeni Türk şiirinde tasfiye hareketleri
Elimination movements in new Turkish poem
  1. Tez No: 262276
  2. Yazar: GAYE BELKIZ YETER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÇIKLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 346
Özet
Türk edebiyatında 1929'da Nâzım Hikmet'in öncülüğünü yaptığı ?Putları Yıkıyoruz? kampanyası ile 1939'da Gavsi Ozansoy'un öncülüğündeki ?Tasfiye Hareketi? başta olmak üzere daha birçok zayıf veya güçlü tasfiye hareketinden söz etmek mümkündür. Eski edebî neslin etkinliğini ve saygınlığını yok etmek, gelenekle bağları tamamen koparmak, yepyeni bir şiir ve sanat anlayışı ortaya çıkarmak gibi amaçlar taşıyan bu hareketlerin bugüne kadar derli toplu bir şekilde herhangi bir akademik çalışmaya konu edilmediği görülmektedir. Bu çalışma bu yöndeki eksikliği gidermeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsam alanı içinde Tanzimat öncesinden başlayıp 1980'lere kadar Türk edebiyatında görülen/yaşanan tasfiye hareketleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In Turkish literature, beginning with we are breaking down the Idols campaign in 1929 with the leadership of Nâzım Hikmet and later in 1939 with the leadership of Gavsi Ozansoy ?Elimination Movement? it is possible to talk about many more elimination movements. It can be seen that these movements, which intend to destroy the prestige and function of the previous generation, break all the ties with the traditions and bring out a brand new poetry style, so far, haven?t been studied on an academic ground. This study intends to satisfy this need. Within the boundaries of this study, beginning with the pre-administrative reforms until 1980?s, the elimination movements occurred in Turkish Literature are available.