Orhan Seyfi Orhon'un Güneş Mecmuası üzerine bir inceleme
A study on Orhan Seyfi Orhon's Güneş Review
  1. Tez No: 262277
  2. Yazar: BİROL BULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRET USLUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Orhan Seyfi Orhon, edebiyatımızda şiirleriyle ve yayıncı kimliğiyle yer edinmiş, Harf İnkılâbı'ndan önce ve sonra yayınladığı edebî ve mizahî dergilerle adından daima söz ettirmiştir. Çalışmamızda Orhan Seyfi'nin 1 Ocak 1927 tarihinde yayımına başladığı, eski yeni birçok yazarı bir araya getirdiği Güneş mecmuasını inceleyeceğiz.Güneş mecmuasında yer alan fıkra, şiir, piyes, hikâye, tercüme mahsullerini ve felsefî yazıları incelememiz dışında tutup dergide yayımlanan yazıları konularına göre Polemikler ve Münakaşalar, Tenkit, Dil Yazıları, Sanat Yazıları, Edebiyat Tarihi, Batı Edebiyatı, Tarihi Kareler, Hatıralar ve Gezi Yazıları olarak sekiz bölüme ayıra¬rak ele aldık. Bu başlıklar altında ele aldığımız yazıların o dönem itibariyle edebiyat sahasına kattıklarını, bu yazılarda işledikleri konuları ve Güneş'in dönem dergiciliği içindeki yerini tespit etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Orhan Seyfi Orhon, having placed in our literature with his poems and editorial personality, made his name always remarked through literary and rumour magazines which he published before and after Alphabet Revolution. İn this study, we have studied Güneş review which he first published on the 1st January 1927, and in which he joined the old writers with the new ones.We excluded jokes, poems, plays, story, translation outcomes and philosphy writings from our study, evaluating the writings published in the magazine by dividing into subjects Polemics and Arguments, Criticism, Literature History, Language Writings, Art Writings Historical Writings, West Literature, Recollections and Journey Writings. We have tried to determine the place of Orhan Seyfi Orhon in the magazin sector of that period and the contribution to literature field, the subject that he processed and his writings.