Yeni Türk şiirinde destan
Epic in the new Turkish literature
  1. Tez No: 326853
  2. Yazar: DİLEK ÇETİNDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1193
Özet
Yeni Türk Edebiyatı sahasında, 1839-2000 yılları arasında yazılmış olan destanlar, toplumsal dinamiği canlandırması, alternatif tarih oluşumunu sağlaması, kolektif şuuraltını beslemesi ve sosyal yönlerine işaret etmesi bakımından oldukça mühimdir. Bu çalışmada, Yeni Türk Edebiyatı sahasındaki destanların tanımlaması, tasnifi, motif indeksinin çıkarılması, tematik ve biçimsel özelliklerinin belirlenmesi, tipolojisinin oluşturulması hedeflenmiştir. Yazılmış destanlardan hareketle, modern dönem destanlarına bütüncül olarak yaklaşılmış, ilk hedefte bir tespit yapılmış, destanların mitolojik, tarihî ve sosyolojik incelemesi gerçekleştirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of the New Turkish Literature, the epics written between 1839-2000 are important in social dynamic, providing the formation of alternative history, feeding a collective unconscious ad pointing the social aspects. The study aimed at defining the epics, providing the motive index, establishing the thematic and formal factures, forming the typology in the field of the New Turkish literature. The modern day epics were treated with an integrated approach looking at the written epics. Firstly, the detirmination was made and the mithological, historical and sociological analysis of the epics was tried to carry out to this end.