Dinin meşrulaştırma gücü bağlamında şiddet ve terör
Violence and terror in contex of religion's legalization power
  1. Tez No: 262285
  2. Yazar: YUSUF ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KARAHAN KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
11 Eylül 2001 tarihinde Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan terör eylemleri ile birlikte dünya yeni dönemi yaşamaya başlamıştır. Bu yeni dönemin en önemli argümanlarından biri ise din şiddet ilişkisi ve yaşanan terör olaylarıdır.11 Eylül eylemlerinden sonra hızla artan dini kaynaklı terör eylemleri din şiddet ilişkisinin tartışılmasını, terör eylemlerine katılan insanların dini nasıl algıladıklarının anlaşılmasını zorunlu kılmıştır. İnsanlara bireysel ve toplumsal planda ontolojik alanlar oluşturarak bireyin ve toplumun devamını sağlama amacında olan dinin, radikal söylem ve yorumlarla oluşturduğu ontolojik alanlar daraltılmakta ve dini algılaması farklı olan insanlar yaşadıkları toplum içerisinde anomi ile karşı karşıya kalmaktadır.Toplumda farklı dini-siyasal söylem, statü, makam ve gelire sahip olma gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan eşitsizlikler dinin meşrulaştırma gücü kullanılarak toplum tarafından kabul edilebilir bir olgu olarak karşımıza çıkabilmektedir. Aynı dinin farklı coğrafyalarda farklı anlaşılması ve yorumlanması, ülkemizde hakim olan genel dini anlayış ile Afganistan, Suudi Arabistan yada İran'da hakim olan din anlayışının farklı olması bu durumu açıklar niteliktedir.Bu çalışmada; insanlara daha mutlu ve huzurlu bir dünya vaat etme iddiasında olan din kavramının toplumsal gücü ve fonksiyonları incelenerek, farklı dini yorum ve algılamaların dinin meşrulaştırıcı gücü ile birlikte toplum tarafından nasıl algılandığı tartışılmıştır. Din kavramının sosyal gerçekliği ve koyduğu normlarla bireysel ve toplumsal yaşamı düzenleme çabası ile din-şiddet ilişkisinden yola çıkılarak dini kaynaklı terör odlusu ve hareketleri toplumsal ve tarihsel açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The world have begun to live new term with terror actions that have been lived in United States in 11 September 2001 date. The connection between religion with violence and living terror actions are one of most important arguments of this new term.After 11 September actions terror practices originating from religion have necessitated to be discussed the connection between religion with violence and to be understood of how people who attend to terror acts perceive religion. Ontologic areas that are formed with radical pronunciations and comments by religion which aims providing attendance of person and society with creating ontologic areas to people in individual and social plan have been narrowed and people who have different perception about religion have encountered with anomy inside of society that they live in it.Inequalities that come out because of having different religious-politic pronunciation, status, position of authority and revenue in society could have come to face of our as an acceptable event by society with to be using religion?s power of legitimation. The different be understanding and be interpreted of same religion in different geographies, be different general religious understanding in our country with religious understanding that is predominance Afghanistan, Saudi Arabia or İran is in guality which explains this situation.With examining social power and function of religion that has claim to promise more happy and peaceful a world to people in this working, it has been discussed how society perceives different religious comment and perception with power of religion?s legitimation. Social reality of religion concept and its arrangement effort with norms that are put by it individual and social life with be taking road from religion and violence connection terror fact and actions originating from religion have been examined in point of social and historical.