Petrol arama ve üretim anlaşmalarının finansal yapısı ve yatırım kararlarının değerlendirilmesi
Financial structure of oil upstream contracts and evaluation of investment decisions
  1. Tez No: 262318
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEMİRLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDAĞ BAŞAK CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye yüksek petrol ve doğal gaz tüketimine sahip olmakla beraber, iki enerji kaynağını da büyük oranla ithal etmektedir. Çalışmanın amacı; dünyada ve Türkiye'de petrol piyasasının analizi ve bu piyasada yapılan bir yatırım projesinin finansal olarak değerlendirilmesidir.Çalışmada petrol piyasasının esasları ve işleyişi incelenerek, bir petrol yatırım projesinin fizibilite etüdü yapılmıştır. Uygulamada yaygın olarak kullanılan net bugünkü değer, iç karlılık oranı gibi ticari analiz; duyarlılık ve başabaş noktası gibi risk analizi yöntemleri kullanılmıştır. Uygulamanın ikinci bölümünde ise, aynı yatırım üzerinden Türkiye analizi yapılarak, mevcut mevzuat ve yeni petrol kanun tasarısı karşılaştırılarak avantaj ve dezavantajları irdelenmiştir.Çalışmada, petrol ve doğal gaz üretiminin arttırılması için arama faaliyetlerine hız verilmesi, enerji tüketiminde yerli kaynakların payının artırılması, bu amaçla, yatırımcıyı yeterince teşvik etmeyen mevzuatımızın yerine sunulan yeni petrol kanun tasarısının uygulamadaki işlerliği ve enerji üzerinden alınan vergilerin yatırımcıyı teşvik edecek şekilde düzenlenmesi gereği vurgulanmaktadır.Anahtar Sözcükler1.Petrol Piyasası2.Uluslararası Petrol Anlaşmaları3.Yatırım Kararları4.Petrol Kanunu5.Petrol Kanun Tasarısı6.Proje Analizi
Özet (Çeviri)
Turkey has a high level of oil and natural gas consumption, however she imports a large proportion of these two energy sources. The purpose of this study is to analyze the oil market in Turkey and the world, and to financially evaluate an investment project realized in this market.In this thesis, principles and operation of the oil market have been investigated and a feasibility survey of an oil investment project has been performed. Commercial analysis methods such as net present value and internal rate of return; and risk analysis methods such as sensitivity and break-even point have been utilized in the case study section. The analysis of Turkey associated with the same investment has been conducted in the second part of the case study. Thus, the present regulations and the new draft oil law have been compared and the advantages and disadvantages have been discussed.In this study, the need to speed up the exploration activities in order to boost oil and natural gas production and to increase the proportion of local sources in energy consumption is emphasized. The practical functionality of the new draft oil law, which has been introduced instead of the discouraging current regulation, and the necessity of an investor-encouraging energy tax arrangement are also highlighted.Key Words1.Oil Industry2.International Oil Contracts3.Investment Decisions4.Oil Law5.New Draft Oil Law6.Project Analysis