Private and public use of the living room: An upper income case in Ankara
Evlerde salonun özel ve genel kullanımı: Ankara?da bir üst gelir grubu örneği
  1. Tez No: 262320
  2. Yazar: YONCA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZAN ERKİP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma evlerin salonlarında yapılan etkinliklere ve salonların iç mekan tasarımlarına odaklanmaktadır. Evlerde salon kullanımı özel ve genel amaçlı olabilir. Salonlar, hane halkının kimliğini dış dünyaya yansıtan bir sahne görevi görürler. Bu çalışmada, salon kullanımına ve iç mekan tasarımına etkin faktörler belirlenmiştir. Belirlenen faktörler kapsamında, farklı kullanıcı gruplarının salon kullanımı ve iç mekan tasarımının farklılıkları incelenmiştir. Çalışmanın alan araştıması, Ankara'da bir üst gelir grubu yerleşkesi olan Angora Evleri'nde yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, evde ayrı bir oturma odasının varlığı, salonlarda yapılan etkinliklerin türünü, sayısını ve sıklığını etkilemektedir. Oturma odasının olması, ayrıca kullanıcıların salonların iç mekan tasarımındaki amaçlarını ve iç mekan tasarım elemanları seçimini de etkilemektedir. Bir diğer sonuca göre kullanıcının cinsiyeti, bir işte çalışması ve evde geçirdiği süre salon iç mekan tasarım seçimleri ile ilişkili bulunmuştur. Ancak, bu grupların salon kullanımında farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main focus of this study is examining the activities that are performed in the living room and interior design of the living room. In the living room both private and public activities can be performed. Living room serves as a stage where dwellers reflect their identity to the outside world. In this study, the factors that affect the use and interior design of the living room are defined. According to these factors, the group differences in the use and interior design of the living room has been examined. A field survey was conducted in ?Angora Evleri? which is an upper income suburb in Ankara. Results indicated that the existence of the family room affected the type, number and frequency of activities that were performed in the living room. The existence of the family room also affected the intentions for the interior design and the selected interior design elements in the living room. Moreover, the selected interior design elements in the living room varied according to different groups of users. The results of the study indicated that the interior design of the living room was related to gender, occupational status and time spent in the house, whereas the use of the living room seemed independent of these factors.