Utilization of operational code analysis in the study of terrorist organization
Operasyonal kural analizinin terör örgütü çalışmalarına yararı
  1. Tez No: 262321
  2. Yazar: JULİTA ANNA ZUGAJ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSEL AYDINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Sistematik çalışmaların yapısını oluşturan operasyonal kural analizi, uzun zamandır beklenen bir yöntemi ortaya koyarak, günümüzde uluslararası sis-temin işlevini tehdit eden terrorist organizasyonların güdüsel ve davranışsal yapılanmalarını anlamayı, ortaya çıkarmayı ve önceden tahmin etmeyi amaçla-maktadır. Ancak bugüne kadar oluşan operasyonal kod yapılanmalarının me-todolojik açıdan tam bir bütünlüğü olmadığı görünmektedir. İş bu yüzden op-erasyonal kod yapılanmaları devlet yönetmelikleri ile değil organizasyon içi yönetmelikler ile faydalı hale getirilebilir. Ayrıca operasyonal kod literatürü analiz düzeyinde birey ve organizasyonu birbiri yerine kullanarak tutarsızlığa sebebiyet vermektedir. Bu tezin amacı, bahsedilen kısıtlamalara da değinerek, farklı bir yaklaşım sunmaktır. Bu yaklaşım; örgütsel yapıda inanç sistemlerinin önemine, operasyonal kuralların karar alma tarzları üzerindeki etkisine ve de si-yasi eylem sırasında karar alıcıların muhakeme gücünü idrak edebilmeye day-anmaktadır. Bu çalışma operasyonal kural araştırmalarındaki değişkenleri arttırıp konuya yapısal içeriği dahil ederek, terör çalışmalarında operasyonal kurallarının yerini tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Operational code analysis constituting a framework for systematic study ap-pears to inaugurate a long-waited approach aiming at understanding, unfolding and potentially anticipating the motivational and behavioral constitutions of non-state terrorist organizations. However, operational code constructs known so far do not appear to be compact in respect of the methodology, which could be utilized within the studies of operational codes of organizations different than governmental. Into the bargain, the scholarly evolution of operational code analysis presents an inconsistency associated with the interchangeability of indi-vidual and organizational levels of analysis. Addressing these limitations, this thesis seeks to offer an alternative approach by appreciating the instrumentality of beliefs about organizational structure, its potential for determining the style of decision-making and for anticipation of the decision-makers? logic of political ac-tion. This study concludes with a section, which expands the parameters of op-erational code research incorporating a structural context and discussion of its implications for research on terrorism.