Teacher efficacy beliefs of Turkish EFL teachers: A study with Turkish EFL teachers working at state primary schools
Türk İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik inançları: Devlet ilköğretim okullarında çalışan İngilizce öğretmenleriyle yapılan bir çalışma
  1. Tez No: 262335
  2. Yazar: BİLGİN TUNÇ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL DURMUŞOĞLU KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki devlet ilköğretim okullarında görev yapan İngilizce öğretmenlerinin yeterlik algılarının düzeyini ölçmeyi ve Tschannen and Tschannen-Moran and Woolfolk Hoy (2001) tarafından tanımlanan yeterlik algısının üç boyutu olan öğrenci katılımını sağlama yeterliği, öğretim stratejilerini kullanma yeterliği ve sınıf yönetimi yeterliği arasında fark olup olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın diğer bir amacı da cinsiyet ve mesleki deneyim gibi sosyo-demografik faktörlerin öz yeterlik algısıyla ilişkisinin yanı sıra, algılanan İngilizce dil seviyesi ve öğretmen yeterliği arasındaki ilişki araştırmaktır.Hem nitel hem de nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada veriler; a) araştırmacı tarafından geliştirilen öğretmen özgeçmiş anketi, b) İngilizce öğretmenlerinin öz yeterlik inancı ölçeği (ETSES) (Chacon, 2005), ve c) yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın nicel bölümünün katılımcıları devlet ilköğretim okullarında görev yapan 144 İngilizce öğretmeni iken, yarı yapılandırılmış görüşmelere 11 İngilizce öğretmeni katılmıştır.Elde edilen bulgular, İngilizce öğretmenlerinin İngilizce öğretimi konusunda kendilerini oldukça yeterli gördüğünü göstermiştir. Öz yeterliğin üç boyutundaki farklara gelince, her alt boyut için hesaplanan ortalamalar öğretmenlerin sınıf yönetimi ve öğretim stratejilerini kullanma yeterliğinin, öğrencileri öğrenme sürecine katma yeterliğinden daha fazla olduğunu göstermiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler, öğretmenler tarafından bildirilen bu nispeten düşük seviyedeki öğrenci katılımı yeterliğinin üç nedeni olabileceğini ortaya koymuştur. İlk neden içerik, standart testler ve önceden belirlenen yöntemlerin öğretmeni, öğrencilerini öğrenme sürecine katmaya çalışırken olumsuz olarak etkilediği gerçeği olarak belirlenmiştir. İkinci neden işbirliğine dayalı olmayan okul ortamı olarak tanımlanmıştır. Son neden de öğretmenlerin karşılaştıkları öğrenci profilidir. Bu bulgulara ek olarak, öğretmen yeterlik algısının mesleki deneyime ve cinsiyete göre değişmediği bulunmuştur. Korelasyon analizleri İngilizce öğretmenlerinin algılanan öğretmen yeterliği ve algılanan İngilizce dil seviyesi arasında anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir.Son olarak, bu çalışma sonuçları Türk ilköğretim okulları bağlamında öğretmen yeterliği konusunda bir takım öngörüler sağlamıştır. Ayrıca bu çalışma hem daha sonra yapılacak çalışmalara öneriler sunmakta hem de öğretmenlerin mesleki gelişimine yönelik hazırlanacak programlar için yararlı olabilecek bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to assess the level of efficacy perceptions of EFL teachers working at state primary schools in Turkey and investigate whether there are any differences between three dimensions of teacher efficacy as defined by Tschannen and Tschannen-Moran and Woolfolk Hoy (2001), namely, efficacy in student engagement, efficacy in using instructional strategies, and efficacy in classroom management. Another aim of the present study constitutes the difference between socio-demographic factors, namely gender, experience year in the profession and teacher efficacy. Finally, the relationship between perceived English proficiency and teacher efficacy is explored.Both qualitative and quantitative research methodologies were used in the present study. The data sources of the present study included a) Teachers? Background Questionnaire developed by the researcher, b) English Teachers? Sense of Efficacy Scale (ESTES) (Chacon, 2005), and c)semi-structured interviews. The participants of the present study were 144 English language teachers working at state primary schools. The semi structured interviews,on the other hand were conducted with 11 of these teachers.Findings revealed that the EFL teachers reported a great deal of overall efficacy for teaching English. As to differences in the three dimensions of teacher efficacy, the means computed for each sub-scales showed that teachers reported to be more assured of their efficacy for classroom management and using instructional strategies than efficacy for engaging students in the learning process. Results obtained from the interviews indicated that there appears to be three possible reasons for the relatively low efficacy for student engagement as reported by EFL teachers. The first possiblity is identified as curricula, standardized tests, and predetermined teaching methods affect teachers in a negative way while trying to engage students in the learning process. The second posibility can be the uncooperative school environment. The final possibility may be students? profile these teachers work with. Furthermore, it was found out that teacher efficacy perceptions did not change according to the year of experience in the profession and gender. Correlation analysis showed that there was a meaningful relationship between the Turkish EFL teachers? teacher efficacy and the perceived language proficiency in English.Finally, the findings of the study have provided insights into teacher efficacy in Turkish primary school context. This study provides implications for professional development programs and also makes suggestions for further research in the field.