Türkiye'nin müzik kültürlerinde devlet orkestralarının yeri: İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası örneği
The place of state orchestras in music cultures of Turkey: The example of İstanbul State Symphony Orchestra
- Tez No: 262360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA TANSUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kültürel ve sanatsal tüketim, geniş kitlelerce dünya çapında, günden güne artmaktadır. Bu nedenle, pek çok kültür kurumu, çalışmalarını en iyi şekilde yapmak amacındadır. Türkiye'de, özel girişimlerin yardımıyla çoğu müzik türü yaygınlaşmıştır. Böylelikle müzik, hem sanatsal hem de ticari bir alanın parçası konumundadır.Ticari kaygı gözetilmeden kurulan devlet orkestraları da bugün, hem ekonomi alanında hem de siyasi çerçevede önemli rol oynamaktadırlar. Orkestralar, kültür hizmetinin en güzel örneklerinden biridir. Küçülen dünyada, toplumu temsil etme gücü artan kültür kurumlarındandır. Bu kurumların çalışmaları, hükümetlerin uyguladığı kültür politikalarıyla doğru orantılıdır. Aynı zamanda, ekonomik gücün kültürel temsilidir.Bu çalışmada, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nın kültürel açıdan yapısı incelenmiştir. Araştırma için orkestranın provaları, konser sezonu boyunca düzenli olarak gözlenmiştir ve 46 orkestra üyesi ile kayıtlı görüşmeler yapılmıştır. Orkestra çalışmalarının hangi koşullar altında yapıldığı, kurumun değerleri, ulaşılması amaçlanmış hedef kitle esas alınarak veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. Araştırmada orkestranın tarihçesi, yapısı, yönetimi, çalışma şartları ve diğer kültür kurumları ile ilişkiler, devlet-bürokrasi ve kültür hizmeti kavramlarıyla ilişkilendirilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cultural and artistic consumption is being increased by large masses all around the world day by day. For this reason, a great many cultural institutions aim to carry on their studies in the best way. Many music genres have become widespread in Turkey by the help of private enterprises. Hence, music is the part of both artistic and commercial fields.Today state orchestras, which were established without any commercial concern, play a crucial role both economically and politically. Orchestras are one of the excellent examples of cultural service. They are the cultural institutions whose authority for the society increases in the narrowing world. The studies of these institutions are directly proportional with the cultural policies implemented by governments. Meanwhile, they are the cultural representations of the economic potential.In this study, the structure of Istanbul State Symphony Orchestra was analyzed in terms of culture. For the research, the rehearsals of the orchestra were observed regularly during the concert season, and recorded interviews with 46 orchestra members were conducted. Data was collected basing upon the conditions under which orchestra studies were carried out, the values of the institution, and the target group that were aimed to reach, and analyzed. In the study, the history of the orchestra, its structure, administration, working conditions, and the relations with the other cultural institutions were analyzed associating to the terms government-bureaucracy and cultural service.