An emergent form of reactive nationalism in Turkey: Türksolu
Bir reaktif milliyetçilik biçimi: Türksolu
- Tez No: 262359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYLAN TOKLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı haftalık bir gazete olan Türksolu'nu ve onun çevresindeki kuruluşları Türkiye'nin güncel sosyo-politik ortamı içerisinde konumlandırmaktır. Kendisini `Ulusalcı' olarak tanımlayan Türksolu 2000'lerde geçerli olagelen reaktif milliyetçiliğin bir biçimi olarak incelenecektir. Bu suretle, Türksolu'nun ulusalcılığının milliyeetçiliğin yaygın olarak `münhasır' ? etnikçi ? bir yorumu olduğu iddia edilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to position TürkSolu (TurkishLeft), a weekly newspaper, and its accompanying organizations in Turkey?s contemporary socio-political environment. TürkSolu, which defines itself as secular/leftist nationalist, will be investigated as a form of reactive nationalism that becomes viable in 2000s. By this means, it will be argued that TürkSolu?s secular/leftist nationalism is a form of extensively `exclusive? ? ethnicist ? interpretation of nationalism.