Medical illustration and use of illustration and visualization with computer graphics techniques applied to medicine
Tıbbi illustrasyon ve bilgisayar grafik teknikleriyle tıbba uygulanan illüstrasyon ve görüntülemenin faydaları
  1. Tez No: 262361
  2. Yazar: MEHMET BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRBÜZ DOĞAN EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bir illustrasyonun, biçimden çok konuyu vurgulayan çizim, resim, fotoğraf ve diğer sanat çalışmaları gibi bir görüntüleme şekli olduğu bilinmektedir. Bir illustrasyonun amacı, hikâye, şiir ve makale gibi metin bilgilerini görsel bir tasarım sağlayarak daha hoş ve güzel açıklamak ve sunmaktır.Hiç şüphe yok ki, tıbbi illüstrasyonlar uzun zamandır tıpta etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Tıbbi illustrasyonların başlıca amacı her düzeyde sağlık çalışanlarının eğitimi ve bilimsel yayınlardır. Tıbbi illustrasyonlar ya klasik ya da bilgisayar destekli tekniklerle hazırlanır.Çağdaş tıp, insan vücuduyla ilgilenir, detaylı cerrahi teknikler uygular ve radyolojik işlemler kullanır. Bu yüzden tıpta illustrasyonlar diğer branşlardan çok cerrahi operasyonlarda daha önemlidir ve daha çok kullanılır. Cerrahi operasyonlarda tıbbi illustrasyonların daha etkin kullanımı ve insan vücudunun görüntülenmesi tüm işlemlerde ve görsel-işitsel uygulamalarda etkili ve kalıcı bir anlatım sağlar. Ülkemizde henüz bilimsel enstitüler bu kararlılığı gösterememiş ve tıbbi illustrasyonların kavramlarını tam olarak analiz edememişlerdir. Bu projenin amacı tıbbi illustrasyonların genel prensiplerini, tarihini ve ana kurallarını gözden geçirmektir. Ayrıca bu tezde tıbbi illüstrasyonları yaratanlarla cerrahlar arasındaki işbirliği ve tıbbi illustrasyonların uygulanışı da ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that an illustration is visualization such as a drawing, painting, photograph or other work of art that stresses subject more than form. The aim of an illustration is to elucidate or decorate textual information (such as a story, poem or newspaper article) by providing a visual representation.Without a doubt, medical illustration has been used effectively in medicine for a long time. Principal purposes of medical illustration are education of health professionals at every stages and scientific publications. Medical illustrators? are interested in either classical techniques or computer assisted techniques.Contemporary medicine interests in large portion of human body, applies detailed surgical techniques and uses ultimate radiological procedures. Therefore importance and applications of illustration in medicine especially in surgery operations is far more than other medical branches. Effective usage of medical illustration in surgery operations and visualizing human bodies provides impressive and permanent expressions on whole documents and audiovisual applications. Scientific institutions have not performed determination of the basics and analyze of the current concepts of medical illustration in our country yet. Aim of this thesis is review of general principles, history and fundamentals of medical illustration. We also discussed the rules of collaboration between medical illustrator and medical surgeon and applications of medical illustration.