Yazma baskı tekniklerinin çağdaş moda tasarımına yansımaları
Reflection of yazma printing tecniques to the contemporary fashion design
  1. Tez No: 262363
  2. Yazar: SERPİL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Türk el sanatımız olan yazmacılık, Anadolu'da bilinen en eski el sanatlarımızdan biridir. İnsanlık tarihi boyunca kadın, bir yaşam biçimi ve süslenme olarak, örtünme şeklini benimsemiş, kültürel ve etnik kimliği yaşadığı doğaya ve yaptığı işe göre giyimi şekillendirmiştir. Genç kızlar evlilik çağına geldiklerinde, anne olduklarında, yaşlandıklarında, ya da matem günlerinde giyim tarzlarını hep dışa vurumla göstermiş, iç dünyalarının karardığını, sessiz ama bir o kadarda görsel anlatmıştır. Renk ve şekillerle, sevinç ve mutluluklarını çevrelerine göstermiş, bu renkler sessizliğin sesi olup, günümüze kadar gelmiştir.Kumaşın cinsi ya da kalitesi bölge olarak değişse de, kumaşa verilen emek sevgiye verilen emeğe dönüşmüştür. İnsanoğlunun örtünme olarak kullandığı giyim eşyaları, medeniyetlerin gelişmesiyle birlikte, estetik ve kadınsı bir görsellik ile sanatsal bir nitelik kazanmıştır. Bu sanatlardan biride Türk el sanatımız ``yazmacılıktır.''Bu tez çalışmasının amacı, yazmacılık denilen el sanatımızın, kumaş üzerine fırça ya da tahta kalıplarla uygulanan baskı tekniklerinin, giyim (moda) tasarımına yansımalarını araştırmaktır.ANAHTAR KELİMELER: Yazmacılık, Kalıp, Baskı, Kadın, Moda (giyim), Tasarım.
Özet (Çeviri)
Turkish handicraft ?yazmacılık?, is our one of the most popular handicraft in Anatolia. Through the human history, woman has determined her dressing up and shaped her dressing considering the region.Woman has always tried to reflect her inner side with her dressing and accesories. For example, they have chosen colorful dresses to show their happinnes and they have chosen dark dresses to show their sadness.The quality of the fabric has been the symbol of welfare but more importantly effort on the fabric has turned into the effort on love. Designs on dresses have reflected the senses and the mystery. Starting with the development of the civilazations, dressing has begun more esthetic and feminine. One of this art is called ?yazmacılık?. The aim of this work is to take up the work of ?yazmacılık? art?s effect on dressing and fashion, that occurs by figuring on the fabric with brush or woodcut.KEY WORDS: Yazmacılık, Shape, Print, Woman, Fashion (dressing), Design.