Özel okul velilerinin okul tercihlerini etkileyen faktörler
The factors that effect the school preferences of the private school parents
- Tez No: 262380
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Sosyal değişimlerin çok hızlı olduğu dünyamızda eğitim her zamankinden daha önemli hale gelmiştir. Bu süreçte özel okullar eğitim sektörü içinde hem daha belirleyici olmaya başlamış hem de daha sürükleyici rol oynamaya başlamışlardır.Özel okulların kendilerine has çok önemli özellikleri ve problemleri vardır. Rekabetçi piyasa koşullarında velilerin ve öğrencilerin eğitim beklentilerini karşılamaları, yüksek maliyetlerini düşürmeleri ve hepsinden daha önemlisi daha çok öğrenciye ulaşmaları gerekmektedir.Bu araştırmada velilerin özel okulları tercih etme sebepleri incelenmiştir. İstanbul çapında 16 ilköğretim ve 9 lisede olmak üzere 25 farklı okulda 244 veli üzerinde yapılan çalışmayla velilerin 31 farklı faktörde velilerin tercihleri nelerdir ve bu faktörler nelere göre değişmektedir araştırılmıştır.Yapılan anket sonuçları istatistiki olarak değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Çalışmanın sonunda da özel okul sektöründeki uygulamacılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuş ve araştırmadan elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a world of very rapid social change that education has become more important than ever. Private schools within the education sector in this process and started to become more specific and more are beginning to play a fascinating role. A distinctive feature of private schools and the problems are very important. Competitive market conditions, the training of parents and students to meet expectations, to reduce the high costs and, above all, more importantly, are expected to reach more students.Parents prefer private schools, this study examined the reasons . Istanbul in around 16 primary and nine secondary schools to 25 in different studies with over 244 parents in the parents' choice of the parents are 31 different factors and these factors vary according to what has been investigated. Survey results were statistically evaluated and the obtained findings were interpreted. At the end of the study performed in the private school sector, implications and suggestions for researchers and research results have been summarized.