İlköğretim okulu müdürlerinin öğretmenleri güdüleme rollerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin öğretmen görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi (Sarıyer ilçesi örneği)
The study of teacher opinions in terms of various variables concerning elementary school principles? role of fulfilling motivation levels of the teachers. (Sarıyer district example)
- Tez No: 262379
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırmada 2009-2010 Eğitim-öğretim yılında Sarıyer İlçesinde ilköğretim okullarında görev yapan okul müdürlerinin öğretmenleri güdüleme rollerini gerçekleştirme düzeylerine ilişkin öğretmen görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Çalışma, İstanbul ili Sarıyer ilçesindeki resmi ilköğretim okullarında görevli 481 branş ve sınıf öğretmeni üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmada, çalışma evreninin tamamına ulaşılmaya çalışıldığından örneklem tayini yoluna gidilmemiştir. Demografik değişkenlerin toplanmasına yönelik Kişisel Bilgi Formu ve Güdüleme Ölçeği kullanılmıştır.Araştırmada; normal dağılım özelliği göstermeyen dağılımlar için non-parametrik teknikler, normal dağılım özelliği gösteren dağılımlar için ise parametrik analiz teknikleri, bağımsız grup t testi, tek boyutlu varyans analizi (ANOVA), non-parametrik Kruskal Wallis-H testi kullanılmış olup, manidarlık .05 düzeyinde sınanmıştır.Bu araştırmada Sarıyer ilçesi resmi ilköğretim okullarında görevli okul müdürlerinin öğretmenleri güdüleme rollerinin öğretmenlerin; cinsiyet, yaş, mesleki kıdem, branş durumu, mezun olunan fakülte, meslekteki kıdem, hizmet içi eğitim kurs ve seminerlere katılım değişkenlerine göre farklılığı test edilmiştir. Sonuç olarak; yaş değişkeninde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this research, the study of teacher opinions in terms of various variables concerning elementary school principles? role of fulfilling motivation levels of the teachers aimed during the 2009/2010 academic year. The study was fulfilled among 481 branch and primary school teachers who are working in state schools. The survey model was used in the study. Sampling was not used in the research because we tried to reach the whole phase. Personal Information Forms and Motivation Scale were used aimed at gathering the demographic variables.In the research Non-parametric techniques for distributions, which lacks normal distribution feature, parametric analysis techniques for normal distributions were used as well as detached group ?t? test, single dimensional variance analysis (ANOVA) and Non-parametric Kruskal Wallis-H test, and the significance was .05 level.In the study the elementary school principles? role of fulfilling motivation levels of the teachers difference was tested according to teacher?s variables such as gender, age, professional seniority, branch position, faculty of graduation, seniority, in service training, the attendance to courses and seminars. Consequently, a statistically significant diversity was found in gender variable.