Lise öğretmenlerinin iş doyum düzeyleri( Bağcılar örneği)
- Tez No: 262410
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT DENİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
 - Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada İstanbul ili Bağcılar ilçesi orta öğretim kurumlarında görev yapan öğretmenlerin iş doyum düzeyleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin iş doyum düzeylerinin cinsiyetlerine, medeni durumlarına, görev yaptıkları okul türüne, branşlarına, çalışmakta oldukları okuldaki hizmet sürelerine ve toplamdaki hizmet sürelerine göre iş doyumlarının farklılaşmakta olup olmadığı içsel iş doyumu ve dışsal iş doyumu boyutlarında incelenmiştir.Araştırmada Minnesota İş Doyum Ölçeği'nin 20 maddelik likert tipi ölçeği kullanılmıştır. İstanbul ili Bağcılar ilçesindeki 17 lisede 2008/2009 yılında görev yapan 454 öğretmenden toplanan veriler; ortalama, standart sapma, ile t-testi ve tek yönlü varyans analizi testlerinden yararlanılarak çözümlenmiş ve yorumlanmıştır.Araştırma sonucunda varılan belli başlı sonuçlar şunlardır; (a) İstanbul ili Bağcılar ilçesinde 17 resmi lisede görev yapan öğretmenlerin iş doyum düzeylerinin genelde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır; (b) Bayan lise öğretmenlerinin içsel iş doyum düzeylerinin erkek lise öğretmenlerinin içsel iş doyum düzeylerine göre daha yüksek olduğu görülmektedir; (c) Evli ve bekâr lise öğretmenlerinin içsel ve dışsal iş doyum düzeyleri istatistiksel açıdan anlamlı fark ortaya koymamaktadır; (d) Genel lise öğretmenlerinin içsel iş doyum düzeyleri meslek lisesi öğretmenlerinin içsel iş doyum düzeylerinden daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study the job satisfaction levels of teachers, who work for high schools in Bağcılar province of İstanbul have been determined.It is investigated that the teachers? job satisfaction levels differ whether the gender, marital status, types of schools they teach, branches, and the length of teaching period where they work now and total teaching period of their lives, or investigated in terms of instinctive job satisfaction and external job satisfaction.In this research Minnesota Job Satisfaction Questionnaire 20-item likert ?type scale was used. The data which collected from the 454 teachers, who work in 17 high schools in province of Bağcılar in 2008/2009 by surveys was analyzed by means, standard deviation, the t-test and one-way analysis of variance.According to the research results the fallowing conclusions which are given below are observed; (a) it?s concluded that high school teachers who work in 17 public high schools in Bağcılar province of Istanbul generally have high levels of job satisfaction. (b) it?s observed that female high school teachers have higher levels of instinctive job satisfaction levels than male high school teachers levels of instinctive job satisfaction levels. (c) Statistically, there is no meaningful difference between married and single high school teachers? instinctive and external job satisfaction levels. (d) The levels of public high school teacher?s instinctive job satisfaction is higher than the levels of vocational high school teacher?s job satisfaction.